• Haberler »
  • Ekonomi Haberleri »
  • Varlık Barışı bugün sona eriyor! Varlık Barışı’ndan nasıl yararlanılır? Varlık Barışı şartları nelerdir?

Varlık Barışı bugün sona eriyor! Varlık Barışı’ndan nasıl yararlanılır? Varlık Barışı şartları nelerdir?

30 Haziran 2020 Salı - 10:18 | Son Güncelleme : 30 06 2020 - 10:18

Gerçek ve tüzel kişilerin, yurt dışındaki para, altın, döviz ve menkul kıymetler gibi varlıklarını Türkiye'ye getirerek ekonomiye kazandırmalarını sağlayan Varlık Barışı için tanınan süre bugün doluyor. Peki, Varlık Barışı nedir? Varlık Barışı’ndan nasıl yararlanılır? Varlık Barışı şartları nelerdir? İşte Varlık Barışı ile ilgili tüm detaylar...


Yurt dışındaki para, altın, döviz ve menkul kıymetlerin Türkiye'ye getirilmesine ilişkin Varlık Barışı uygulaması için bugün son gün. Varlık barışı uygulamasıyla gerçek ve tüzel kişilerin, yurt dışındaki varlıklarını Türkiye'ye getirerek ekonomiye kazandırmaları mümkün olacak. Peki, Varlık Barışı’ndan nasıl yararlanılır? Varlık Barışı şartları nelerdir? İşte Varlık Barışı ile ilgili merak edilenler...
 
Varlık barışı uygulamasıyla gerçek ve tüzel kişilerin, yurt dışındaki varlıklarını Türkiye'ye getirerek ekonomiye kazandırmaları için tanınan süre bugün doluyor. 
 
Uygulama, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yurt içinde bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan varlıklarını vergi dairesine beyan ederek kanuni defter kayıtlarına almalarına da imkan tanıyor.
 
Buna göre, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 30 Haziran'a kadar (o gün dahil) Türkiye'deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bunlara yönelik serbestçe tasarruf yapabilecek.
 
Yurt dışındaki varlıklar, buradaki bankalarda kullanılan kanuni defterlerde kayıtlı kredilerin en geç 30 Haziran'a kadar kapatılmasında kullanılabilecek.
 
Banka ve aracı kurumlar, kendilerine bildirilen varlıklara ilişkin yüzde 1 oranında hesapladıkları vergiyi, bildirimi izleyen ayın 15'inci günü akşamına kadar bağlı bulundukları vergi dairesine beyan ederek ödeyecek.
 
VARLIK BARIŞI NEDİR?
 
Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye'ye getirilmesi ile Türkiye’de bulunan ancak kayıtlarda yer almayan bazı varlıkların kayda alınması için bildirim yapılması anlamına geliyor.
 
VARLIK BARIŞIN'DAN NASIL YARARLANILIR?
 
Gerçek kişiler veya şirketler, yurt dışında bulunan para, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını ülkemize getirmek istediklerini 30 Haziran 2020 yani son başvuru tarihine kadar Türkiye’de bulunan bir banka ya da aracı kuruma bildirecekler.  Önceki varlık yasası kanunlarında bilgilendirmeler vergi daireleri aracılığıyla yapılmaktaydı. Ancak yeni düzenlemede bu şart kaldırıldı. Bu kez doğrudan bankaya veya aracı kurumlara bildirim yapılacak.  
 
Beyan edilen varlıkların beyan edilecek değeri üzerinden yüzde 1 oranında tarh edilen verginin, izleyen ayın sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Bu verginin ödenmesi şartıyla beyan edilen ve yasal defterlere kaydedilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmıyor.