Vali Yerlikaya'dan flaş açıklama! İstanbul'da kar..

AA |  24 Şubat 2019 Pazar - 7:26 | Son Güncelleme : 24 02 2019 - 7:26

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'da dün gece başlayan kar yağışının bugün akşam saatlerine kadar aralıklı devam edeceğini bildirdi.


 
Yerlikaya, Twitter hesabından dün gece  yaptığı açıklamada, "Meteorolojik  verilere göre, ilimizde bu gece ve yarın akşam saatlerine kadar aralıklı kar  yağışı olacağı tahmin ediliyor." ifadesini kullandı.
 
AKOM ekiplerinin ulaşımın aksamaması için gayret gösterdiğini aktaran  Yerlikaya, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı sürücü ve vatandaşları dikkatli  olmaları konusunda uyardı.
 
Etkisini artırdı
 
Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava sistemine giren kentte, öğleden  önce aralıklarla karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar şeklinde seyreden  yağış, akşam saatlerinde havanın soğumasıyla etkisini artırdı.
 
Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası'nın Avcılar, Beylikdüzü,  Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri ilçelerinde kar yağışı, Şişli, Beyoğlu, Sarıyer  ve Kağıthane ilçelerinde ise karla karışık yağmur etkisini sürdürüyor.
 
Silivri'nin ise Kadıköy, Kavaklı, Gazitepe, Sayalar, Danamandıra,  Çanta ve Değirmenköy bölgelerinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz  etkiliyor.
 
Karayollarına bağlı kar küreme araçlarının ilçede tuzlama çalışmaları  sürerken, bazı ara sokakların kapandığı görüldü.
 
Bazı noktalarda trafik normal seyrinde akarken, kar yağışı nedeniyle  kentte ara ara trafik yoğunluğu yaşanıyor.
 
Etkisini artıran kar yağışı sürücülere zor anlar yaşatırken, Şişli ve  Kağıthane'de maddi hasarlı birkaç kaza meydana geldi. Silivri D-100 karayolunda  ise bazı araçlar kontrolden çıktı.
 
Buzlanma riskine karşı İBB'ye bağlı karla mücadele araçları ana  arterlerde tuzlama yaptı.
 
5 bin ton tuz kullanıldı
 
AKOM'dan yapılan açıklamada ise İstanbul başta olmak üzere yurdun batı  kesimlerinin bugün sabah saatlerinden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisi  altına girdiği, sistemin etkisiyle hava sıcaklıklarının 8-10 derece birden  azalarak -1 ila 2 derecelere kadar gerilediği anımsatıldı.
 
Akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının il geneline  yayılarak, etkisini göstermeye başladığı belirtilen açıklamada, "İstanbul  Büyükşehir Belediyesi vatandaşların kar yağışından olumsuz etkilenmemesi için 7  bin 83 personel, 1 bin 357 araç, köy yolları için 147 traktör ve metrobüs  güzergahında 33 kışla mücadele aracıyla D-100, TEM Karayolu ve ana arterlerde kar  küreme ve tuzlama çalışmalarına devam etmektedir." denildi.
 
Açıklamada, ilçe belediyelerinin sorumluluk alanında olan sokak ve  mahallelerdeki karla mücadele için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin gerekli tuz  takviyesinde bulunduğu, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için ilçe  belediyeleri ile koordine halinde çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi.
 
Kar yağışının başlamasıyla birlikte İBB tarafından 5 bin ton tuz  kullanıldığı aktarılan açıklamada, üstgeçitlerde ve otobüs duraklarında  buzlanmalara karşı tuzlama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
 
Evsiz vatandaşlara kış hizmeti kapsamında İBB'nin tesislerinde 327  kişinin misafir edildiği aktarılan açıklamada, Beyaz Masa 153'e bu yönde gelen  ihbarlar için anında harekete geçildiği vurgulandı.
 
Açıklamada, meteorolojiden alınan bilgiye göre, İstanbul'da etkili  olan kar yağışının yarın akşam saatlerine kadar etkili olacağı bildirildi.