Uzun yaşamın sırrı bu hayvanlarda 21 December, 15:14'de eklendi

İhtiyar dev su kaplumbağalarından yaşlı balinalara kimi hayvanlar oldukça uzun yaşıyorlar. Bu uzun yaşamların sırlarının bilim insanları tarafından henüz tam olarak çözülememiş olması da onları daha da ilginç kılıyor.

1. Yüzyıl ve binlerce kilometre
Uzun bir gövde, sivri uçlu bir "burun" ve lezzetli yumurtalar: Mersin Balıkları genellikle havyarın kaynağı olarak biliniyor. 100 yaşına kadar yaşayabiliyorlar ki bu katettikleri binlerce kilometre göz önüne alındığında daha da etkileyici bir süre. Mersin Balıkları tatlısuda doğuyorlar ve yaşamlarını devam ettirmek için okyanuslara yüzüp sonunda üremek için yine evleri olan sulara dönüyorlar.
2. Uçarak formda kalanlar
Uçmak, formda kalmak için iyi bir yönteme benziyor. En uzun yaşayan hayvan türleri arasında birçok kuş türü var; örneğin gri papağanlar 70 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Bilinen en yaşlı Kakadu, Londra Hayvanat Bahçesi’nde 80 yaşına kadar yaşadı. Kuzgunlar ise 90 yıldan uzun bir süre yaşayabiliyor.
3. Yaşlı Balinalar
Grönland Balinaları 200 yıla kadar yaşabiliyor. Ancak tam yaşlarını kestirmek zor; araştırmacıların bunun için balinanın gözünün bir biyokimyasal analizini yapması gerekiyor. Ancak bazen bir tesadüf yaşlarını tespit etmek için yeterli olabiliyor. Birkaç yıl önce bir Grönland Balinası’nın etinde 1890’lı yıllardan bir zıpkın parçasına rastlandı. Yani bu balinanın yaşı kesinlikle 100’den fazlaydı!
4. İnsancıl devler
Filler sürüler halinde yaşayan ve hemen hemen hiç düşmanı olmayan birkaç vahşi türden biri. Kaçak avcılar tarafından katledilmezlerse 70 yaşına kadar yaşayabiliyorlar. Yetişkin bir dişinin liderliğinde Afrika’nın geniş çayırlarında su ve taze çimen arayarak dolaşıyorlar. Bu hayvanların belki de en insancıl özellikleri ise sürülerinden bir filin öldüğü yerden geçerken durup ağlamaları.
5. Ünlü Dev Su Kaplumbağası
100 yıldan uzun yalnız bir hayat yaşadı: Galapagos takım adalarından Pinta’da "Yalnız George" olarak bilinen dev su kaplumbağasının uzun süre türünün son örneği olduğu sanıldı. Bu kaplumbağa yalnız olsa da oldukça popülerdi ve ölümünden sonra dahi korunup sergilendi. Diğer dev kaplumbağalar ise daha da uzun yaşadı: Galapagos kaplumbağası Harriet 2006’da öldüğünde 175 yaşındaydı.
6. Yaşlılık halkaları
Bu tür pek dikkat çekici görünmese de aslında bilim insanlarının oldukça ilgisini çekiyor. Çünkü bu bulunan en yaşlı sert deniz kabuğu ve tam 410 yaşında! Her yıl kabuğunun kenarında bir başka halka oluşuyor. Araştırmacılar geçen yüzyılların iklimi ya da deniz koşulları hakkında bu eski okyanus deniz kabuklarına bakarak bir şeyler öğrenebiliyorlar.
7. Yavaş büyüyor ama uzun yaşıyor
Bu deniz süngeri oldukça yavaş büyüyor ancak oldukça uzun bir süre hayatta kalabiliyor. Scolymastra joubini, Antarktika Okyanusu’nun dibinde yaşıyor ve diğer bütün hayvanlardan daha yaşlı: Tahmini bin yaşında! Alfred Wegener Enstitüsü’ndeki araştırmacılar süngerin yaşını hesaplamak için süngerin oksijen alım oranından yararlandı.