Üzümün değeri "örtü altında" katlandı

AA |  05 Aralık 2018 Çarşamba - 12:08 | Son Güncelleme : 05 12 2018 - 12:08

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde normalde ağustos ayında hasat edilmesi gerekirken örtü altına alınan ve olgunlaşması geciktirilen sofralık üzümlerin, yılbaşı öncesi normal fiyatı ikiye katlanarak pazara sunuluyor.


Sarıgöl'de kayıt altındaki 115 bin dönüm bağda, kış gelmesine rağmen  hasat sürüyor. Sonbaharın geride kalması, kış mevsiminin başlamasıyla sararan  bağlardaki hasat, görsel şölen oluşturuyor.
 
Sabahın erken saatlerinde bağlara giren işçiler, ağustos ayında  asmaların üzerine örtülen kanaviçelerin altına girerek son kalan üzümleri  topluyor.
Özenle kasalara yerleştirilen ve işletmelere gönderilen üzümler,  yılbaşı sofralarında tüketilmek üzere soğuk hava depolarında bekletiliyor.
 
"Yılın son üzümleri"
 
 Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, sıcak havaların meyvesi olan üzümü, örtü kullanarak kış mevsiminde  hasat ettiklerini belirtti.
 
 Ürünün olgunlaşmaya başladığı dönemde tüm ovanın asmaların üzerine  örtülen kanaviçeler sayesinde beyaz gelinliğe büründüğünü, olgunlaşma süreci  yavaşlatılan üzümün hasadının aralık ayına kadar uzatıldığını aktaran Ülgen, şu  bilgileri verdi:
 
"Bugün artık yılın son ayındayız, hasat halen devam ediyor, işçimiz  halen üzüm kesiyor. Hasadımız aralık ayının ortasına kadar sürer. Bağlarımızda 5  bin ton daha malımız var.  Yağış da olsa bağları örttüğümüz için hasat bu dönemde  yapılabiliyor. Bu ürünü ağırlıklı olarak yılbaşı sofralarına göndereceğiz."
 
Örtü altından çıkan üzüm 5 lira
 
Yılda ortalama 500 bin ton sofralık üzüm ürettiklerine dikkati çeken  Ülgen, bu yıl fiyatların üreticiyi tatmin ettiğini dile getirdi.
 
Ağustos ayında bağdan toptan olarak kilogramı 2,5 liradan satılan  üzümün bugünlerde 5 liraya alıcı bulduğunu anlatan Ülgen, "Üzümlerimiz çok  kaliteli, iyi tarım yapıyoruz. Türkiye'de üzümün olmadığı dönemde piyasaya üzüm  veriyoruz. Bu iş kullandığımız örtü sayesinde oluyor. Bu fiyat seviyesi devam  ederse çiftçimiz rahatlayacak, borçlarımızı ödeyebileceğiz." ifadelerini  kullandı.
 

ETİKETLER