Uzmanlar "obeziteye" karşı uyardı

AA |  19 Haziran 2019 Çarşamba - 15:56 | Son Güncelleme : 19 06 2019 - 15:56

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Nilşah Karakurt, tatile giren çocukların beslenme düzeninin önemine işaret ederek, "Çocuk tatilde, tadını çıkarsın' diyerek ebeveynler çocuklarının yediği abur cuburları kontrolsüz bırakabiliyor, gece geç yatıp sabah geç kalkılan bir uyuma düzeni, uzun süre televizyon karşısında oturma, uzun süre bilgisayar ve telefonla oyun oynamak çocukları ve gençleri asosyalliğe iterken hareketini azaltıp obeziteye ciddi zemin hazırlıyor." dedi.


Nilşah Karakurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulların  kapanmasıyla birlikte tatil moduna geçen çocuk ve gençlerin beslenme düzenlerinin  değişmesi sonucu doğabilecek sorunlara ilişkin uyarılarda bulundu.
 
 
Okul dönemindeki çocukların gelişimlerinin sağlıklı devam edebilmesi,  yemek yeme alışkanlıklarının bozulmaması açısından doğru beslenmenin son derece  önemli olduğunu belirten Karakurt, tatil döneminde çocukların kontrolsüz olarak  serbest bırakılmaması gerektiğini söyledi.
 
Karakurt, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
 "Uzun bir yaz tatili öğrencileri beklerken okul yaşamından ev yaşamına  geçiş ile beslenme düzeni ve hareket alanı değişiyor. Çocuklar ve gençler okul  hayatlarında sabah erken kalkıp aperatif kahvaltı yapmaya alışkınlar ve okul  saatinde okulda çıkan yemeklerle öğlen yemeğini yiyorlarken tatilde ev düzenine  geçişle beraber sabah uyuma saatleri uzuyor kahvaltı geçe kalıyor bunu takiben  öğlen yemeği atlanıyor ve yerini atıştırmalara, abur cuburlara bırakıyor. 'Çocuk  tatilde, tadını çıkarsın' diyip ebeveynlerde çocuklarının yediği abur cuburları  kontrolsüz bırakabiliyor.
 
Gece geç yatıp sabah geç kalkılan bir uyuma düzeni, uzun süre  televizyon karşısında oturma, uzun süre bilgisayar ve telefonla oyun oynamak  çocukları ve gençleri asosyalliğe iterken hareketini azaltıp obeziteye ciddi  zemin hazırlıyor. Çocukların kemik ve kas gelişimi açısından tatil döneminde de  sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığının mümkün olduğunda devam ettirilmesi  gerek. Bu noktada anne ve babalara önemli görev düşüyor. Düzenli ve sağlıklı  beslenme alışkanlığının kazandırılması için tatilin bir fırsat olduğunu da  belirtmek isterim."
 
 "Uyku düzeni, egzersiz ve düzenli, sağlıklı beslenmek kadar önemli"
 
 Nilşah Karakurt, yaz tatili döneminde çocuklara yönelik önerileri  çerçevesinde kahvaltının önemine işaret ederek, havuç, kuruyemiş  atıştırmalıkların tüketilebileceğini aktardı.
 
Ev yapımı poğaça ve keklerin tam buğday unu ile yapılabileceğini dile  getiren Karakurt, şu önerilerde bulundu:
 
 "Yaz okulunda olan ve aktif spor yapan gençler ve çocuklar için her  zaman beslenme çantası hazırlanmalıdır. Kutu süt, kutu ayran, kutu kefir,  leblebi, badem, ceviz, muz, elma gibi çantalık atıştırmalıklar yer almalıdır.  Öğlen ve akşam yemekleri arasındaki uzun arayı karbonhidrat ve proteinden zengin  bir öğünle renklendirilebilir. Tahıllı ekmekle yapılan peynirli sandviç, muz  yanında süt, ev yapımı meyveli kek yanında süt, ev yapımı sütlü tatlılar gibi  seçenekleri değerlendirilebilir.
 
 Yaz tatili boyunca çocuklarınız için mutlaka bir hobi öneriniz olsun.  Oyun saatleri dışında yüzme, basketbol, voleybol, tenis, futbol, tırmanış,  binicilik, su sporları, jimnastik gibi ilgileneceği bir spor dalı ile uğraşmaları  sağlıklı gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Uyku düzeni de, egzersiz ve  düzenli, sağlıklı beslenmek kadar önemli."
 
 Fast food yerine sağlıklı atıştırmalıkların, susamadan da su içme  alışkanlığının kazandırılmasının, kahvaltı, ana öğün ve ara öğünlerin  atlanmasının çocukların gelişimi açısından son derece önemli olduğunu ifade eden  Karakurt, çocukken kazanılan alışkanlıkların ileride onları kalp hastalıkları,  obezite gibi bir çok kronik hastalıktan koruyabileceğini dile getirdi.
 

ETİKETLER