Uyarı geldi! Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat

AA |  05 Mayıs 2019 Pazar - 9:36 | Son Güncelleme : 05 05 2019 - 10:28

Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz ile İç Anadolu'nun bazı illerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, bugün ülkenin genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olacak. 
 
Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz ile Ankara, Eskişehir, Konya, Karaman, Mersin çevrelerinde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak öngörülüyor. 
 
Hava sıcaklıkları, iç ve batı kesimlerde değişmeyecek, doğu kesimlerde 4-6 derece artacak. 
 
Ege'de fırtına
 
Rüzgarın, genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Trakya kesimi (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) ve İç Ege ile Balıkesir çevrelerinde kuvvetli Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) ve Çanakkale çevrelerinde fırtına ve zaman zaman kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem taşıyor. 
 
Toz taşınımı uyarısı
 
Marmara ve Ege'de, Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı bekleniyor. Meydana gelebilecek görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor. 
 
Aralıklı sağanak
 
Marmara Bölgesi'nde, aralıklı sağanak ve yer yer gök  gürültülü sağanak bekleniyor.  
 
Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgiye  göre, bölgedeki hava sıcaklığında önemli değişiklik beklenmiyor.
 
Parçalı ve çok bulutlu havanın hakim olacağı bölgede aralıklı sağanak  ve yer yer gök gürültülü sağanak öngörülüyor.
 
Rüzgarın, güney ve güneydoğu (keşişleme) yönlerden orta kuvvette,  Trakya'da güney ve güneybatı (lodos) yönlerden zaman zaman kuvvetli (40-70 km/sa)  eseceği tahmin edilen bölgede, Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı beklendiğinden  görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, yağış alan yerlerde çamur  şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve  tedbirli olunması isteniyor.
 

ETİKETLER