Üvey kardeşinden nakille sağlığına kavuştu

08 Mart 2019 Cuma - 15:16 | Son Güncelleme : 08 03 2019 - 15:16

Somali'de yüksek tansiyon şikayetiyle gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konulan Muhammed İsse Handulle, Türkiye'de üvey kardeşinden yapılan nakille sağlığına kavuştu.


Somali'de yaşayan 6 çocuk babası veteriner Muhammed İsse Handulle,  yüksek tansiyon şikayetiyle Mogadişu Somali Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim  ve Araştırma Hastanesine başvurdu.
 
Yapılan tetkiklerde Handulle'ye böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.  Hastanede tedavi görmeye başlayan Handulle, bir yıl boyunca diyalize girdi.
 
Hastalığı ilerleyen Handulle, doktorlarının önerisi ve Türk  yetkililerinin desteğiyle Türkiye'ye gelerek, Antalya Akdeniz Üniversitesi  Hastanesi Organ Nakli Merkezine başvurdu.
 
  
Handulle'nin üvey kız kardeşi ile çocukları böbreğini vermek için  gönüllü olurken, üvey kardeş 28 yaşındaki Amin İsse Handulle ile dokular uyumlu  çıktı.
 
Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki  ekibin yaptığı nakille Handulle yeniden hayata tutundu.
 
 "Türkiye, bana şifa oldu"
 
Handulle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, diyalizden kurtulduğu için  çok mutluğu olduğunu, yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyledi.
 
Türkiye'nin sağlık alanında çok ileride olduğunu belirten Handulle,  şunları kaydetti:
 
"Somali'de gittiğim hastanede böbrek hastası olduğumu öğrendim. Türk  doktorlara teşekkür ediyorum. Türkiye'de nakil olabileceğimi öğrendim. Çocuklarım  ve kardeşim böbreğini vermek için gönüllü oldu. Dokular uyduğu için kız  kardeşimden nakil yapıldı. Kendimi harika hissediyorum, Türkiye'yi çok seviyorum.  Türkiye başımın üstünde."
 
Handulle, Türk doktorlarının Somali'de de şifa dağıttığını, onların  önerisi sayesinde sağlığına kavuştuğunu ifade etti.
 
Türkiye'nin güzel olduğunu vurgulayan Handulle, "Sağlığıma burada  kavuştum. Türkiye bana şifa oldu. Türk insanlarını da çok seviyorum, çok iyi  davranıyorlar. Huzuru da sağlığı da Türkiye'de buldum." dedi.
 
 Organ Nakli Merkezi Müdürü Başhekim Prof. Dr. Bülent Aydınlı da  dünyanın dört bir yanından gelen hastalara şifa dağıttıklarını söyledi.
 
Özellikle son yıllarda yabancı hasta sayısında önemli bir artış  olduğunu belirten Aydınlı, "Hastanemizde her türlü nakli yapabiliyoruz. Nakil  çeşitliliği bakımından dünyada bizim merkez gibi başka bir kurum yok. Teknolojik  imkanlarla profesyonel ekiple çalışıyoruz. Somali'den gelen hastamız da böbrek  yetmezliği vardı. Kardeşinden böbrek nakli yaptık. Operasyon başarılı geçti.  Sağlık alanında farklı ülkelerle köprüler kuruyoruz." diye konuştu.
 

ETİKETLER