Ürdün'den İsrail'e "Mescid-i Aksa" notası

AA |  22 Temmuz 2018 Pazar - 20:33 | Son Güncelleme : 22 07 2018 - 20:33

Ürdün, binden fazla fanatik Yahudinin İsrail polisi himayesinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesi ve provokatif eylemleri nedeniyle İsrail'e nota verdi.


Ürdün resmi haber ajansı PETRA'nın haberine göre, Basın İşleri ve  İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cumane Guneymat, yaptığı  yazılı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik süreklilik arz eden  ihlalleri ve provokasyonları ile özellikle de bugün binden fazla fanatik  Yahudi'nin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'ya gerçekleştirdiği provokatif  eylemi kınadı.
 
Guneymat, Ürdün'ün Tel Aviv büyükelçisinin, İsrail Dışişleri  Bakanlığına nota vererek, ülkesinin İsrail'in ihlallerini şiddetle kınadığını ve  ihlallerin derhal durdurulmasını istediğini dile getirdi.
 
Hükümet Sözcüsü Guneymat, İsrail polisi himayesinde gerçekleştirilen  bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğunu, kutsal mekanın saygınlığını ihlal  ettiğini ve tüm dünyadaki Müslümanların duygularını incittiğinin altını çizdi.
 
"Bu, İsrail'in, bir işgal devleti olarak uluslararası hukuk ve insan  hakları hukukunun getirdiği yükümlülükleri ihlalidir." değerlendirmesinde bulunan  Guneymat, bunun aynı zamanda, ibadet yerlerine saygıyı zorunlu kılan tüm  örflerin, uluslararası sözleşmelerin ihlali anlamını taşıdığını belirtti.
 
Mescii Aksa'nın selameti ve radikal Yahudi yerleşimci grupların  ihlallerinin tüm sorumlusunun İsrail olduğunu vurgulayan Guneymat, "Bu yasadışı  ve provokatif eylemlerin derhal durdurulması gerekir." ifadesini kullandı.
 
Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Yahudi takvimine göre sözde Süleyman  Mabedi'nin yıkılışının yıl dönümü sayılan "Tişa BeAv" günü dolayısıyla sabah ve  öğleden sonra Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilerin sayısının  bini aştığını açıklamıştı.
 

ETİKETLER