Ünlülere ‘olta link’ tuzağı

08 Ekim 2017 Pazar - 9:17 | Son Güncelleme : 08 10 2017 - 9:17

Hacker çetesinin, “Bu fotoğraf senin mi?” diye yolladıkları linklerle ünlü isimlerin hesap şifrelerini ele geçirdikleri ortaya çıktı.


Gamze Özçelik, Tamer Karadağlı, Berk Oktay, Neslişah Alkoçlar ve Seda Akgül'ün de aralarında olduğu 32 ünlünün sosyal medya hesapları ile mail adreslerini ele geçiren hackerlarla ilgili soruşturma sürüyor. Ünlülere "Bu yazışmalar senin mi?", "Görüntülerin ortaya çıktı?" ve "Bu fotoğraftaki sen misin?" yazılı merak uyandırıcı linkler yollayan hackerların fishing (Olta) yöntemini kullandığı belirlendi.
 
LİNKE TIKLAYINCA...
 
Linklere tıklayan isimlerin şifrelerini kıran ve hesapları ile mail adreslerini ele geçiren hackerlar, ünlülerden hesaplarını iade etmeleri karşılığında 50 bin liraya kadar para istedi. İstanbul Polisi İstanbul merkezli sekiz ilde yapılan operasyonlarla 31 şüpheliyi yakalamıştı. İstanbul'da yakalanan bir hackerın bilgisayarından, hesaplarının hacklenmesi ve dolandırılması hedeflenen 250 ünlünün listesi çıktı. İddiaya göre; hackerlar ünlülere "Fotoğrafların ve tüm yazışmaların elimize geçti. Seni bütün dünyaya rezil edebiliriz. iCloud ve mail adresin üzerindeki yazışmalarına yazışma ekler, fotoğraflarına da montajlar yaparız. İş tutuklanmaya kadar gider" diyerek şantaj yaptı. 
 
Kaynak: Sabah