Ünlü siyasetçiye tecavüz davası!

07 Temmuz 2014 Pazartesi - 10:21 | Son Güncelleme : 07 07 2014 - 11:19

İngiltere İçişleri Bakanlığı'nda aralarında milletvekilleri ve ünlülerin de bulunduğu çok sayıda kişinin karıştığı cinsel taciz dosyalarının yokedilmesi haberiyle sarsıldı.


İngiltere İçişleri Bakanlığı'nda aralarında milletvekilleri ve ünlülerin de bulunduğu çok sayıda kişinin karıştığı cinsel taciz dosyalarının yokedilmesi haberiyle sarsıldı. Margaret Thatcher hükümeti döneminde aralarında milletvekilleri ve ünlülerin de karıştığı iddia edilen çocuk istismarı suçu ile ilgili dosyalar ortadan kayboldu.
 
Eski İngiltere İçişleri Bakanları'ndan Leon Brittan'ın 1967 yılında 19 yaşındaki bir genç kıza tecavüz ettiği gerekçesiyle sorgulanmasının ardından eski bakanlardan Norman Tebbit, 
"1980'li yıllarda çok sayıda siyasetçi ve ünlü ismin karıştığı çocuk istismarı ile dosyalarının siyasi bir şekilde üzerinin örtülmüş olabileceğini" kaydetti.
 
Eski İçişleri Bakanlarından Lord Brittan, geçtiğimiz ay 1967 yılında 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisine tacizde bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak sorgulandı.
 
Adı açıklanmayan kadının 2012 yılında yaptığı şikayet üzerine sorgulanan 74 yaşındaki Brittan'ın ise suçlamaları reddettiği bildirildi.
 
114 DOSYA YOK EDİLDİ
 
İçişleri Bakanlığı'nın buna benzer 114 dosyanın yok edildiği veya kaybedildiğini açıklamasını yapmasının ardından Margaret Thatcher döneminde bakanlık yapan Tebbit, bu tür konuların hükümet yapısına zarar vereceği gerekçesiyle konuşulmadığını ve üzerinin örtüldüğünü vurguladı. Tebbit, yaptığı açıklamada, siyasilerin de karıştığı pedofili ile ilgili şikayetlerin sisteme zarar verir endişesiyle kapatıldığını ve araştırılmadığını belirtti.
 
Eski Liberal Parti milletvekili Cyril Smith ile 1970'li yıllardaki BBC'nin ünlü sunucularından Jimmy Savile hakkındaki çocuk istismarı açığa çıkarılmasının ardından ülkede pedofili ile ilgili toplumsal olarak soruşturma baskısı da giderek büyüyor.