Ünlü aktöre 'tecavüz' ve 'cinsel taciz' soruşturması

AA |  30 Ağustos 2018 Perşembe - 20:57 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 20:59

Fransız aktör Gerard Depardieu hakkında "tecavüz" ve "cinsel taciz" suçlamalarıyla ön soruşturma açıldı.


Fransız basınında yer alan haberlere göre, Paris Savcılığı, 69  yaşındaki Depardieu hakkında "tecavüz" ve "cinsel taciz" suçlamalarıyla ön  soruşturma başlattı.
 
Haberlerde, soruşturmanın Depardieu tarafından tecavüze ve cinsel  tacize uğradığını öne süren 22 yaşındaki komedyen kadınının 27 Ağustos'ta  Aix-en-Provence Savcılığına suç duyurusunda bulunmasıyla açıldığı belirtildi.
 
Depardieu'nün avukatı Herve Temime, basına yaptığı açıklamada,  müvekkilinin masum olduğunu savunarak basının ön soruşturmadan haberdar olmasını  inanılmaz bulduğunu kaydetti. Temime, "Gerard Depardieu ile uzun uzun görüştüm.  Onun masum olduğunun ortaya çıkacağına kesinlikle inanıyorum." diye konuştu.
 
Kamu yayıncısı France Info'nun haberinde, olayın Fransız aktörün  Paris'teki evinde gerçekleştiği iddia edildi.
 
 
Fransa’da varlık vergisinin yükselmesi nedeniyle geçmişte Belçika’ya  taşınan Depardieu, 2013 yılında da Rusya vatandaşlığını almıştı. Depardieu, bir  süre önce yaptığı açıklamada, Cezayir’e taşınma kararı aldığını söylemişti.
 
Depardieu, küçük bir gezici tiyatroyla başladığı oyunculuk kariyerinde  Bertrand Blier'nin "Les Valseuses (1971)" filmiyle başrole yerleşti. Bundan sonra  ise dramadan maceraya, komediden tarihi filmlere tüm türlerde performansını  sergiledi.
 
Yalnız Fransız sinemasında değil İtalyan, Rus, Alman ve Orta Asya  sinemalarında da boy gösteren Depardieu sanat filmlerinde yer aldığı kadar gişe  filmlerinin sevilen karakterlerini canlandırdı. Depardieu, sinema tarihine adını  yazdırmış ustalarla çalıştı. Truffaut'nun yönettiği "Son Metro" (Le Derniere  Metro-1980) Oscar ve Altın Küre'de Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü'ne aday  gösterilirken, Depardieu'ya En İyi Erkek Oyuncu Cesar'ını getirmişti.
 
Oyunculuğun yanı sıra kamera arkasına da geçen Depardieu, Moliere'in  Tartüf'ünü sinemaya aktarmış ve ortak yönetmenliğini üstlendiği iki film  çekmişti.