Üniversitelilerden Sosyal Çalışma Programları'na büyük ilgi

AA |  01 Temmuz 2019 Pazartesi - 12:26 | Son Güncelleme : 01 07 2019 - 12:34

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın başlattığı Sosyal Çalışma Programlarına (SÇP), 200 binin üzerinde üniversite öğrencisi başvurdu.


Bakanlığın, üniversitelilerin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak  ve onlara çalışma disiplini kazandırmak amacıyla uygulamaya koyduğu Sosyal  Çalışma Programlarına, öğrencilerin ilgisi büyük oldu.
 
Öğrenciler, "Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması",  "Kütüphanelerin bakımı ve düzeni" ve "Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal  hizmetlerinin desteklenmesi" alanları için tercih yaptı.
 
Başvuruları 25 Haziran'da başlayıp 28 Haziran'da sona eren  programlara, 200 binin üzerinde üniversite öğrencisinin başvurduğu öğrenildi.
 
Başvuranların fazlalığı sebebiyle programa alınacak öğrenciler, hafta  içerisinde düzenlenecek kurayla belirlenecek.
 
 Hem para kazanacaklar hem sigortaları yatacak
 
Sosyal Çalışma Programlarına, açıköğretim, yüksek lisans ve doktora  öğrencileri hariç akademik ortalaması 2 ve üzeri olan bütün üniversite  öğrencileri başvurdu.
 
Programlar, temmuz, ağustos ve eylül aylarında, 3 ay süreyle  düzenlenecek. Program süresi öğrencilerin yaz tatili boyunca kendilerine zaman  ayırabilmeleri için haftada 3 gün ile sınırlandırıldı.
 
Öğrenciler programa katıldıkları her bir gün için 67 lira 36 kuruş  almaya hak kazanacak. Ayrıca katılımcıların çalıştıkları süre kadar  emekliliklerine etki edecek sigortaları yatırılacak.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal  Çalışma Programlarının, gençleri geleceğe hazırlamayı hedefleyen yeni aktif  işgücü piyasası araçlarından biri olacağını belirterek, "Bu program sayesinde  gençlerimiz yaz tatillerini, sosyal sorumluluk bilinçlerini artırıp verimli bir  şekilde değerlendirecekler." ifadelerini kullanmıştı.
 
  
 

ETİKETLER