Üniversite tercihleri bugün başlıyor! (2017 LYS tercihleri)

18 Temmuz 2017 Salı - 7:49 | Son Güncelleme : 18 07 2017 - 7:49

Üniversiteye girmek isteyenler bugün LYS puanlarına göre tercihlerini yapabilecek. Üniversite tercihleri "https://ais.osym.gov.tr" internet adresi üzerinden yapılabilecek. 2017 LYS ile ilgili detaylar haberimizde...


Bugün başlayan LYS tercihleri 26 Temmuz'a kadar devam edecek. Üniversite tercihleri yapacakların ÖSYM AİS sistemine girmeleri yeterli olacaktır. Tercihlerin doğru şekilde yapılabilmesi için LYS tercih kılavuzu da ÖSYM'nin resmi sitesinde yer alıyor.

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2017-ÖSYS tercih işlemleri,18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecek. Adaylar tercihlerini, 18 -26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar.Tercih işlemleri, 26 Temmuz 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.
 
 
LYS EK YERLEŞTİRME PUANLARI YENİDEN HESALANDI
 
ÖSYM tarafından, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)  sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında bir değişiklik  olmamakla birlikte, LYS ve YGS yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan  ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının güncellenmesinde oluşan hata nedeniyle  bazı adayların eğitim durumlarının, güncel haliyle hesaba katılmadığının tespit  edildiği bildirildi. 
 
Buna göre, 7 bin 84 üniversite adayının yerleştirme puanları yeniden  hesaplandı, buna bağlı olarak tüm adayların başarı sıralamaları güncellendi ve  yeni sonuçlar, adayların erişimine açıldı.
 
ÖSYM'nin internet sitesinden 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi  (2017-ÖSYS) adaylarına yönelik yapılan duyuruda, 2017 LYS sonuçlarının, sınav  takviminde ilan edildiği gibi 11 Temmuz 2017'de ÖSYM'nin internet adresinden   açıklandığı hatırlatıldı.
 
Sınav sonrası yapılan kontrollerde, hiçbir adayın sınav puanlarında  bir değişiklik olmamakla birlikte, LYS ve YGS yerleştirme puanlarının  hesaplanmasında kullanılan ek puan ve puan kesintisi kayıtlarının  güncellenmesinde oluşan hata nedeniyle bazı adayların eğitim durumlarının güncel  haliyle hesaba katılmadığının tespit edildiği belirtilen duyuruda şunlar  kaydedildi:
 
"Buna göre, 2017-ÖSYS Kontenjan Kılavuzu'nun 6A, 6B ve 6C tablolarında  bulunan tür ve alan mezunlarından, 2016-ÖSYS yerleştirmelerinde YGS veya LYS  puanı ile bir programa yerleştirilen toplam 75 bin 692 adaydan, LYS yerleştirme  puanlarıyla ilgili olarak yapılması gereken OBP kesintisinin 2 bin 413 aday için  yapılmamış olduğu, YGS yerleştirme puanları ile ilgili olarak 6 bin 751 adaydan  yapılması gereken OBP kesintisinin yapılmamış olduğu, mesleki ve teknik  ortaöğretim kurumları mezunu 23 adaya ise ek puanlarının uygulanmamış olduğu  anlaşılmıştır.
 
Bu nedenle, yukarıda belirtilen rakamlardan çakışmalar hariç 7 bin 84  adayın yerleştirme puanları yeniden hesaplanmış, buna bağlı olarak tüm adayların  başarı sıralamaları güncellenmiştir. Bu güncellemeler sonucunda, puan kesintisi  yapılan adaylar hariç, adayların puanlarında bir değişiklik olmamasına rağmen  başarı sıralamalarında genel olarak yukarı yönde bir değişiklik gerçekleşmiştir."
 
ÖSYM'nin duyurusunda, sonuçların erişime açıldığı, tüm adayların, puan  ve sıralamalarını kontrol etmeleri ve son güncellenen sonuçları kullanmaları  gerektiği uyarısı yapılarak, "Bu hatadan dolayı kamuoyundan özür diler, yeni  sonuçları tüm ilgililerin dikkatine saygıyla sunarız." ifadesine yer verildi.