Üniversite kayıtlarında bugün son gün! Ek yerleştirmeler...

07 Eylül 2018 Cuma - 7:26 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 15:05

Üniversite kayıt işlemleri 3 Eylül'de başladı ve bugün sona erecek. Peki üniversite kayıt belgeleri nedir, kayıtlar nasıl yapılır? Kayıt yaptırmayanlar için yeni bir şans olan üniversite ek yerleştirmeleri hangi tarihte başlayacak?


Üniversite kayıtları için verilen süre bugün doluyor. Üniversite ek yerleştirmeleri için gözler ÖSYM'ye çevrilse de henüz bir açıklama yapılmadı ve tarih verilmedi. Resmi bilgi geldiğinde haberimizde de yer alacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARINDA SON TARİH NEDİR?
 
Üniversite kayıt işlemleri 3 Eylül 2018 Pazartesi günü başlamıştı. Üniversiteye yerleşen öğrenciler için devam eden kayıt işlemlerinde son gün, 7 Eylül 2018 Cuma günü.
 
Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.
 
ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ
 
Kurumlar tarafından yapılan açıklamaya göre gerekli kayıt-evrak belgeleri: Öğrencinin ÖSYS sonuç belgesi, mezuniyet belgesi, nüfus cüzdanı onaylı örneği, ikametgah ile ilgili beyanı, askerlik çağında olanlar için “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge”, 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)