Üniversite kayıtları nasıl yapılır? 2018 üniversite kayıt belgeleri nelerdir?

04 Eylül 2018 Salı - 7:16 | Son Güncelleme : 04 09 2018 - 13:27

Üniversite kayıtları nasıl yapılır? 2018 üniversite kayıt belgeleri nelerdir? Sorularının yanıtları merak ediliyor. YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından kazanan adaylar üniversite kayıt işlemlerini tamamlamaya başladı. Peki ek yerleştirmeler ne zaman yapılacak?


Üniversite kayıt işlemleri dün başladı ve 7 Eylül'de sona erecek. Binlerce kişi heyecanla üniversite kayıtlarını tamamlıyor. Üniversite ek yerleştirmelerine dair ise ÖSYM'den henüz bir açıklama gelmedi..

ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ NELERDİR?
 
Kurumlar tarafından yapılan açıklamaya göre gerekli kayıt-evrak belgeleri: Öğrencinin ÖSYS sonuç belgesi, mezuniyet belgesi, nüfus cüzdanı onaylı örneği, ikametgah ile ilgili beyanı, askerlik çağında olanlar için “bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı”na dair belge”, 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı ve boynu açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)
 
ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILIR?
 
YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. 
 
Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2018 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.