Üniversite ek yerleştirme başvuruları ne zaman başlayacak? (Üniversite ek kontenjanları)

24 Ağustos 2017 Perşembe - 10:37 | Son Güncelleme : 24 08 2017 - 10:37

Ek yerleştirme bekleyen üniversite adayları geri sayımı sürdürüyor. Peki 2017 üniversite ek yerleştirme başvuruları ne zaman başlayacak? İşte ek yerleştirme başvurularına ilişkin ayrıntılar ve ek kontenjanlar...


 
2017 üniversite ek yerleştirmeleri için bekleyiş sürüyor. Üniversite adayları kontenjanları ve ek yerleştirmenin ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. İşte ek yerleştirmeye ilişkin ayrıntılar...
 
GEÇEN SENE EK YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN BAŞLADI?
 
Geçtiğimiz sene ek tercih ve yerleştirme işlemleri 26-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti ve 15 TL ücret karşılığında öğrenciler boş kontenjanlara yerlşeme başvurusunda bulunacak.
 
EK YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAK?
 
Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.
 
KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURABİLECEK?
 
1. ÖSYS merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.
2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.
 
3. Tablo 3’deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır. Tablo-3'de her programın karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan önceliklere göre yerleşen en son sıradaki adayın öncelik durumu gösterilmiştir. Bu bilgiler, adaylara sadece tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için verilmiştir. Adaylar, Tablo-3'deki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabileceklerdir. Bir başka deyişle, Tablo-3'den tercih yapacak adaylar, ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler.
4. ÖSYS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler.
 
5. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.