UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan 10 eser 26 March, 20:33'de eklendi

İnsanlığın ortak mirası olan ve evrensel değerlere sahip çıkmayı hedefleyen UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan 10 eseri sizler için derledik.

1. 1. Nemrut Dağı
Suriye ve Fırat kuzeyinde, İskender'in imparatorluğunun dağılmasından sonra kurulan ve Kommagene üzerinde hüküm süren I. Antiochus Türbesi (69-34), Helenistik dönemin en iddialı yapılarından biridir.
2. 2. St. Gall Manastırı - İsviçre
Büyük bir Carolingian manastırının mükemmel bir örneği olan St Gall Manastırı, 8. yüzyıldan, 1805 yılında sekülarizasyona kadar Avrupa'nın en önemli yerlerinden biriydi. Kütüphanesi, dünyadaki en zengin ve en yaşlı örneklerden biridir ve parşömende çizilmiş en eski bilinen mimari plan gibi değerli el yazmalarını içerir. 1755-1768 yılları arasında, manastır alanı Barok tarzda yeniden inşa edilmiştir. Katedral ve kütüphane, dikkat çekici bu mimari kompleksin temel özelliklerini oluşturur ve 12 yüzyıl boyunca sürekli faaliyet göstermektedir.
3. 3. Cam Minaresi - Afganistan
65 metre uzunluğundaki Cam Minaresi, 12. yüzyıla dayanan zarif, yükselen bir yapı. üstte mavi bir fayans yazıtına sahip özenli tuğla örtüyle örtülü mimari ve sanatsal geleneğin bu yöredeki doruk noktasını temsil eden mimari ve dekorasyon kalitesi dikkate değerdir.
4. 4. Los Glaciares Ulusal Parkı - Arjantin
Los Glaciares Milli Parkı, 160 km uzunluğundaki Argentino Gölü dahil engebeli, yükselen dağlarla ve sayısız buzul gölleriyle olağanüstü doğal güzelliklerin bulunduğu bir bölgedir. En uç noktasında, üç buzul, sarkan gri buzul suyuna atılmak için toplanıyor, gölgeli sıçramalarla göle kitlesel iglo buzdağları fırlatıyor.
5. 5. Echmiatsin Katedrali ve Kiliseleri ile Zvartnots Arkeolojik Alanı - Ermenistan
6. 6. Kobustan Milli Parkı - Azerbaycan
Gobustan Taş Sanat Kültür Manzarası, 40.000 yıllık taş sanatına tanıklık gösteren 6.000'den fazla kaya gravürünün olağanüstü bir koleksiyonuyla Orta Azerbaycan'ın yarı çölünden yükselen kayalık kayaların platolarının üç alanını kaplıyor. Site, yaşlı mağaraların, yerleşimlerin ve mezarların kalıntılarını da içeriyor. Bunların hepsi, son Buz Devrini takip eden ıslak dönem boyunca Üst Paleolitik Çağ'dan Orta Çağ'a kadar olan bölgenin sakinleri tarafından yoğun bir insan kullanımını yansıtıyordu. 537 hektarlık bir alanı kaplayan site, daha büyük korunan Gobustan Rezervasyonunun bir parçası.
7. 7. Grand Palas - Belçika
Brüksel'deki La Grand-Place, 17. yüzyılın sonlarından kalma oldukça homojen bir kamu ve özel binalar grubudur. Mimari, bu önemli siyasi ve ticari merkezdeki dönemin sosyal ve kültürel yaşantısının canlı bir resmini sunuyor.
8. 8. Mostar Köprüsü - Bosna Hersek
Osmanlı öncesi, doğu Osmanlı, Akdeniz ve batı Avrupa mimari özellikleri ile Eski Köprü bölgesi, çokkültürlü bir kent yerleşiminin olağanüstü bir örneğidir. Yeniden inşa edilen Eski Köprü ve Mostar Kenti, uzlaşmanın, uluslararası işbirliğinin ve çeşitli kültürel, etnik ve dini cemaatlerin bir arada yaşamanın sembolüdür.
9. 9. İpek yolu: Chang'an-Tianshan Koridorunun Güzergah Ağı - Kırgızistan
10. 10. Struve Jeodezi Arkı - Belarus, Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Norveç, Moldova, Rusya, İsveç, Ukrayna
Struve Arkı, Norveç'teki Hammerfest'ten 10 ülke ve 2.820 km'den fazla Karadeniz'e uzanan bir araştırma üçgenlemesi zinciridir. Bunlar, 1816 ve 1855 yılları arasında, bir meridyenin uzun bir bölümünün ilk doğru ölçümünü temsil eden gökbilimci Friedrich Georg Wilhelm Struve tarafından yapılan bir anketin sonuçlarıdır.  Bu, gezegenin kesin boyut ve şeklini belirlemeye yardımcı oldu ve yer bilimleri ve topografik haritalama gelişiminde önemli bir adım oldu. Farklı ülkelerdeki bilim insanları arasındaki bilimsel işbirliğinin olağanüstü bir örneğidir ve bilimsel bir sebeple krallar arasındaki işbirliğinin olağanüstü bir örneğidir. Orijinal yay, 265 ana istasyon noktasına sahip 258 ana üçgenden oluşmaktadır. Listelenen site, orijinal istasyon noktalarının 34'ünü, farklı işaretler, yani kaya, demir çapraz, kerevitler veya inşa edilmiş obeliskler üzerinde delinmiş bir delik içerir.