Ulusal Beslenme Konseyi kuruluyor

AA |  29 Ocak 2019 Salı - 9:44 | Son Güncelleme : 29 01 2019 - 10:51

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında 9 Bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinin katılımıyla "Ulusal Beslenme Konseyi" kurulacak.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ulusal Beslenme Konseyi ile  beslenme konusundaki bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması, tartışmalı  konuların açığa kavuşturulması, beslenme okuryazarlığının artırılması, sağlıklı  beslenme kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılması, gıda güvenliği ve kronik  hastalıklarla mücadele kapsamında politikalar geliştirilmesi hedefleniyor.
 
Ulusal Beslenme Konseyi, sağlıklı beslenme davranışlarının  geliştirilmesi için politika ve strateji önerileri geliştirmek, önerilerin  kurumlarda uygulanmasını tavsiye etmek ve uygulamayı izlemekle görevli olacak.
 
Konseyin diğer görevleri ise şöyle:
 
"Sağlıklı beslenme davranışlarının kazandırılması ve beslenme  konularında araştırma ve geliştirmeye yönelik projeler önermek. Doğrudan veya  dolaylı olarak beslenme kaynaklı hastalıklarla ilgili gerekli hallerde bilimsel  komisyon kurulmasına karar vermek. Sağlıklı beslenme davranışlarının  geliştirilmesi ile ilgili konularda toplum eğitimleri, bilgilendirmeleri,  bilinçlendirme çalışmaları gibi konularda görüş bildirmek. Sağlıklı beslenme,  yiyecek ve içecekler konusunda tüketicileri ve özellikle de çocukları yanlış  yönlendiren aldatıcı, yanıltıcı algı oluşturucu reklam ve tanıtımlar konusunda  gerekli önlem önerilerde bulunmak. Tüketicilerin sağlıklı gıdaya erişme hakkı  konusunda bilimsel ve sosyal önlemlerin alınması için görüş ve önerilerde  bulunmak."
 
Ayrıca Konsey, gerektiğinde sağlıklı beslenme, yiyecek ve içecekler  ile ilgili konularda bilimsel komisyonlar kurabilecek ve bilim konseyinin raporu  doğrultusunda kararlar alacak.
 
Ulusal Beslenme Konseyinde Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı,  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst  Kurulu, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri  Federasyonu, Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar  Federasyonu, Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları  Konfederasyonu, Tüketici Dernekleri Federasyonu, Türkiye Diyetisyenler Derneği ve  Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden temsilciler bulunacak.
 
İhtiyaç duyulması halinde özel sektör temsilcileri de konseye davet  edilebilecek.
 
Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Beslenme  Rehberi de kısa süre içinde yayımlanacak.