Uludağ'da mahsur kalan 3 kişi kurtarıldı

AA |  08 Ocak 2018 Pazartesi - 9:26 | Son Güncelleme : 08 01 2018 - 10:57

Bursa Uludağ'da doğa yürüyüşüne çıkıp Şelale bölgesinde mahsur kalan 3 kişi sabah saatlerinde Eskişehir 1'nci Hava Üs Komutanlığı'na bağlı arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı.


Oteller bölgesinden yürümeye başladıktan sonra Bakacak mevkisindeki  bir şelaleden aşağı indikleri sırada mahsur kalan 3 kişilik gruba, olumsuz arazi  şartları nedeniyle Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, AFAD ve Nilüfer Arama  Kurtarma (NAK) ekipleri ulaşmaya çalıştı. 

Mahsur kalan grubun kardan barınak yaptığı ve ısınmak için ateş  yaktığı öğrenildi. 

Karadan gruba ulaşmak için yoğun çaba sarf eden ekipler, olumsuz hava  koşulları ve bölgenin sarp kayalık olmasının etkisiyle helikopterle de bölgeye  ulaşamayınca operasyonun daha sağlıklı yürütülmesi için günün ilk ışıklarına  kadar kurtarma çalışmalarına ara verdi. 

Ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla beraber kurtarma çalışmalarına tekrar başladı.

Eskişehir'de bulunan Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma  Komutanlığından gelen askeri helikopter, Derinvadi mevkisinde mahsur kalan 3  kişiyi bölgeden alarak, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine  götürdü.

 

"Geceyi rahat geçirdik"

Hastanede tedbir amaçlı müşahede altında tutulan Cengiz Konuk ve  Abdullah Taner'in sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Taburcu edilen Hüseyin Karal, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün  sabah saatlerinde gezmek için arkadaşlarıyla Bursa'dan yola çıktıklarını anlattı.

Saat 15.00 gibi Çobankaya mevkisine ulaştıklarını anlatan Karal,  fotoğraf çekmek için şelaleden aşağı indiklerini kaydetti.

Karal, daha sonra dere yatağından devam edip Cumalıkızık'a çıkmayı  düşündüklerini ancak başaramadıklarını dile getirerek, şunları anlattı:

"Biz sadece 3 kişiydik, diğer 2 dağcı ile yolda karşılaştık, sonra  onlar yoluna devam etti. Cumalıkızık'a gitmek istedik ancak baktık ki uçurum var.  Bir arkadaşımız düştü, dizini incitti. Dere yatağında da telefon çekmiyordu.  Akşam olunca hakim bir tepeye çıktık ve burada beklemeye başladık. Daha sonra  jandarmaya haber verdik."

Helikopterin geldiğini ancak kendilerini alamadığını belirten Karal,  şöyle devam etti:

"AFAD yetkililerini de ben istemedim çünkü çok kaygan bir zemin vardı,  problem olmasını istemedim. Gece için hazırlığımızı yaptık ve orada sabahladık.  Allah devletimize zeval vermesin hepsi gereken yardımı yaptı ve sabah helikopter  bizi kurtardı. Çok büyük bir ateş yaktık, sabaha kadar hiç sönmedi. Geceyi çok  rahat geçirdik. Dün sabahtan beri yemek yemediğimiz için arkadaşlarıma kar  yedirmedim. Çünkü kar yeselerdi vücut ısıları düşer, sıkıntı olurdu."

ETİKETLER