Uludağ’da kış masalı başladı

SÜHA DERBENT / info@suhaderbent.com |  31 Aralık 2016 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 31 12 2016 - 2:30

Bursa’nın güneyinde yer alan ve 2 bin 543 metrelik zirvesiyle Marmara bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ, farklı bir hafta sonu geçirmek isteyenler için ayrıcalıklı bir konuma sahip


1933’te yapılan bir yol ve otelle başlar aslında Uludağ’daki kış masalı. Ardından günümüze kadar, tam 83 yıldır, her kış kesintisiz devam eder. Bugün ise Uludağ, kayak turizmi ve kış tatili denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri. Ben de bu hafta sizler için Uludağ’ı, pistleri ve konaklama imkânlarını değerlendireceğim. Bursa’nın güneyinde yer alan ve 2 bin 543 metrelik zirvesiyle Marmara’nın en yüksek dağı olan Uludağ, farklı bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin gidebileceği ayrıcalıklı bir konuma ve ulaşım kolaylığına sahip.

Karda kaymayı kim sevmez?

Uludağ kayak merkezi, 1 ve 2. bölge olarak adlandırılan, iki ana bölgeye ayrılmış. Aslında birbirine çok yakın olan bu bölgeler, farklı zorluk derecelerine sahip. Toplam uzunluğu yaklaşık 25 km olan bu pistlerden 1. bölgede bulunanlar, ağırlıklı olarak kolay ve orta seviyedeyken Beden Terbiyesi ve Kuşaklı gibi zor kabul edilen pistler 2. bölgede yer almakta. Kalınan otelin ücretsiz kullanım sağladığı pist harici diğer pistler için ekstra ücret ödenmesi gereken diğer kayak merkezlerinin aksine, Uludağ‘da son yıllarda başlatılan tek kartlı turnike sistemi uygulamasıyla, istenilen 22 pistten tek bir kartla faydalanabileceğinizi özellikle hatırlatayım. Snowboard, kayak veya buz pateni yapmak istemeyenler içinse Türkiye’nin ilk ve en uzun teleferiğine binmek, karda sucuk ekmek yemek, kar topu oynamak Uludağ’a gitmek için yeterli sebeplerden birkaçı. Ayrıca kış boyunca düzenlenen “WhiteFest”, “WinterFest” ve “After-ski Party” gibi etkinlikler ve daha fazlası için uludaginfo.com  adresini takip etmenizi tavsiye ederim. Günübirlik yerine Uludağ’da kalmayı tercih edecekler içinse birkaç alternatif:

 

Beceren Otel

Birinci bölgede yer alan Beceren Otel, Uludağ’ın en köklü otellerinden biri. Üç kuşaktır Beceren Ailesi tarafından, oldukça profesyonel ve memnuniyete dayalı işletilen otelin diğer çalışanlarının da uzun yıllar boyunca burada hizmet vermesinin sonucu, ortaya iyi bir hizmet kalitesi çıkmış. Otel, misafirlerine her şey dâhil hizmet sunuyor. Kahvaltıyla başlayan ve gece servis edilen çorbaya kadar süren yiyecek ikramları ise yeterli çeşitte ve oldukça lezzetli. Pazar günleri çıkan kuru fasulye ise keyifli bir gelenek hâlini almış. Otelin hemen karşısında bulunan “Cafe Beceren”de alakart restoranın yanı sıra kayak okulu bulunuyor. Tel: 0 224 285 2111 www.becerenotel.com

 

Grand Yazıcı Hotels Luxury Boutique Hotel & Spa

Uludağ’ın en köklü otellerinden biri olan Grand Yazıcı, 1. oteller bölgesinde bulunuyor. 30 yıldan fazladır hizmet veren otel, 2015’te tümden yenilenmiş. Oteldeki oda ve ortak alanlar, oldukça sade ve şık dekore edilmiş, özellikle de süit tipi odaları konforlu. Otel, konumu ve kayak alanına yakınlığı nedeniyle önemli bir avantaja sahip, bu nedenle festival dönemleri otele yönelik talep oldukça artıyor. Tam pansiyon plus hizmet veren otelde öğünler, açık büfe olarak sunuluyor. Akşam yemeklerinde ise haftanın altı günü canlı müzik var.

Tel: 0 224 285 20 50   www.grandyazici.com/uludag

 

Karinna Hotel Convention & Spa

İkinci bölgede yer alan ve 11 yıldır misafirlerini ağırlayan Karinna Hotel, 2015 yılında yenilenen çehresiyle Uludağ’ın en çok tercih edilen otellerinden bir diğeri. Tam pansiyon plus hizmet veren otelde, sauna, kapalı havuz gibi hizmetlerin ücrete dâhil olması, özellikle tüm gününü karda geçirmiş misafirleri oldukça mutlu ediyor. Otelin odaları ise oldukça geniş ve ferah.

Tel: 0224 285 23 60 www.karinnahotel.com

 

BOF Hotels Uludağ Ski & Conv. Resort

Uludağ’ın en yeni oteli olan BOF, geçen yıl açılmış. Hâl böyle olunca da her şey yeni ve oldukça temiz. Odalarda kullanılan ahşabın sıcaklığı, size bir dağ otelinde olduğunuzu hissettiriyor. Otelde alkollü içecek servisi bulunmuyor.

Tel: 0 224 800 00 00

Web: www.bofhotels.com

 

Bavulunuzda bulunsun

Tarzına renk katmak isteyenler için HEAD kask.

Tekerlekli yapısı ve çift kayak taşıma kapasitesiyle kayak keyfini ikiye katlayan HEAD kayak çantası.

Farklı renk seçenekleriyle kış aylarına yeni bir form kazandıran Mammut mont.

Pastel tonlarıyla kışa sıcak bir dokunuş katarak kalite, konfor ve fonksiyonelliği bir araya getiren Mammut polar.

ETİKETLER