Ukrayna Rusya'ya karşı harekete geçti! Kanada'dan flaş istek

AA |  26 Eylül 2017 Salı - 20:59 | Son Güncelleme : 27 09 2017 - 1:39

Ukrayna, Rusya'nın sınırdaki askeri hareketliliğini öğrenmek amacıyla Kanada'dan uydu gözleme hizmeti talep etti.


Kanada'ya resmi ziyarette bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro  Poroşenko, CBC televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin Rus ordusunun  sınırdaki faaliyetlerini gözleyemediğini belirterek, Trudeau hükümetinden, Rus  askerlerin ve ayrılıkçı isyancı birliklerin izlenmesi için Ukrayna ordusuna uydu  görüntüsü sağlayan programı yeniden başlatması yönünde talepte bulunduğunu  söyledi.
 
Bu hizmetin, eski Kanada Başbakanı Stephen Harper tarafından 2015  yılında 1 yıllığına ve 9,5 milyon dolar karşılığında başlatıldığını hatırlatan  Poroşenko, hizmetin "Minsk Anlaşması'nın etkili bir biçimde uygulanmasına  yardımcı olabileceğini" belirtti.
 
Petro Poroşenko, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı görüşmeye  atıfta bulunarak, "Bu sorunu çözeceğimizden şüphem yok." diye konuştu.
 
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ayrıca, Kanada'nın BM'nin potansiyel  barış gücü misyonunda yer almasının kendileri için son derece önemli olduğunu,  Doğu Avrupa ülkelerinde Rusya destekli ayrılıkçılarla girilen çatışmalara son  verme misyonuna dahil olması gerektiğini vurguladı.
 
Programda, eski Kanada Başbakanı Harper'ın Ukrayna'ya Mart 2015'ten  başlayarak bir yıl boyunca RADARSAT-2 üzerinden uydu görüntüleri sunduğu, Trudeau  hükümetinin maliyet ve "lisans gereklilikleri sınırlamaları" gerekçe gösterilerek  durdurulan programın yeniden başlatmadığı bilgisi verildi.