• »
  • Gündem Haberleri »
  • Uçuşlar ne zaman açılacak? İç hat ve dış hat uçuşları başlayacak mı? İşte uçak seferlerinin başlayacağı tarih...

Uçuşlar ne zaman açılacak? İç hat ve dış hat uçuşları başlayacak mı? İşte uçak seferlerinin başlayacağı tarih...

22 Mayıs 2020 Cuma - 10:39 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 10:39

Corona virüsü sebebiyle ertelenen ve iptal edilen uçak seferleri son gelişmeler Ramazan Bayramı öncesinde merak ediliyor. Ramazan Bayramı için uçak bileti alan pek çok kişi Uçuşlar ne zaman açılacak? İç hat ve dış hat uçuşları başlayacak mı? sorularını araştırıyor. İşte uçak seferleri ile ilgili son detaylar...


Corona virüs nedeniyle iptal edilen uçak seferleri Ramazan Bayramı öncesinde memleketine gitmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Peki, Uçuşlar ne zaman açılacak? İç hat ve dış hat uçuşları başlayacak mı? İşte uçak seferlerine ilişkin son gelişmeler...
 
UÇUŞLAR NE ZAMAN AÇILACAK? İÇ HAT SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı uçak seferleriyle ilgili açıklama yaptı. Aycı açıklamasında iç hat seferlerinin 4 Haziran’da başlayacağını duyurdu.
 
THY, daha önce yaptığı açıklamada iç ve dış hat uçuşlarını durdurma kararını 28 Mayıs'a kadar uzattığını duyurmuştu.
 
DIŞ HAT SEFERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 
 
Yurt dışı uçuş sefeleriyle de ilgili açıklama yapan Aycı, THY seferlerinin dış hatta 10 Haziran'a kadar uzatıldığını bildirdi.
 
UÇUŞLARDA HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?
 
Öte yandan alınan tedbirler kapsamında seferlerde yolcuların beraberinde getirdikleri kabin bagajları artık kabin içerisinde taşınmayacak ve uçak altına kabul edilecek. Ayrıca, 8 kilogramlık kabin bagaj hakkı uçak altı bagaj hakkına eklenecek. El çantası ise kabinde taşınabilecek.
 
Öte yandan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ‘her şey iyi giderse’ diyerek iç ve dış hat seferlerinin uçuşlara açılmasını planladıkları tarihi Cüneyt Özdemir’in Youtube’tan yaptığı canlı yayında şu sözlerle duyurdu:
 
"Bunu bana bir hafta evvel sorsaydınız ben size muhtemelen 28 Mayıs gibi her şey iyi giderse başlayacağız. Haziran’ın hemen başında da dış hat uçuşlarımızı başlatacağız derdim. Ama ne oldu gidişat incelendi ve bakıldı iç hatlardaki yeni tarih 4 Haziran’a kaydı, dış hatlardaki yeni tarih de 10 Haziran’a kaydı. Dolayısıyla şimdi biz de tarifemizi güncelleyerek yeni tarihe adapte olmaya çalışıyoruz ama ben bilet alan tüm yolcularımıza şunu söylemek isterim hiç merak etmesinler aldıkları biletler geçerlidir. Ücretsiz bir şekilde 2021 yılının 31 Aralık’ına kadar ücretsiz değişiklik hakları var. Ücretsiz olarak tüm dünyada olduğu gibi biz de biletleri değiştireceğiz. Yolcularımız yeni tarihi belirleyip uçabilir.
 
Sefer sayılarında doğal olarak bir miktar azalma meydana gelecek. Kademeli olarak uçuşları açacağız. Örneğin her şey iyi gittiği takdirde uçuşlara başladığımızı düşünelim belli hatlarda uçuşlara başlayacağız. Örneğin; İstanbul-Ankara, İstanbul-İzmir, İstanbul-Trabzon, İstanbul Antalya gibi büyükşehirlerimize uçuşlarımızı açacağız.
 
Buna uygun bir plan yaptık. Türkiye’de yaklaşık 12 ila 14 destinasyonda açılışla birlikte o hafta uçmaya başlayabilmeyi uygun görüyoruz."