Tuzlu beslenmek bağışıklığı olumsuz etkiliyor! En fazla...

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 15:02 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 15:08

Yapılan araştırma tuz miktarı yüksek beslenmenin, tansiyonun yanı sıra bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkisi olduğunu ortaya koydu.


Yapılan araştırma tuzlu beslenmenin, tansiyonun yanı sıra  bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkisi olduğunu ortaya koydu.
 
Science Daily'nin haberine göre, Bonn Üniversitesinde görevli bilim insanları tuzun bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini görmek için hem fareler  hem de gönüllü insanlar üzerinde araştırma yürüttü.
 
Sonuçları "Science Translational Medicine" dergisinde yayımlanan  çalışmalarda, tuz miktarı yüksek gıdalarla beslenen farelerin bakteriyel  enfeksiyonları daha ağır geçirdiği görülürken, günde 6 gram fazladan tuz tüketen  insanlarda belirgin bağışıklık sistemi bozukluklarına rastlandı.
 
Uzmanlar, günde fazladan 6 gram tuzun, hazır gıdayla hazırlanan iki  öğün olduğuna işaret etti.
 
Tuz glukokortikoidlerin vücutta birikmesine neden oluyor
 
Bilim insanları, böbreklerde tuz boşaltımını aktive eden sodyum klorit  alıcısının, aynı zamanda istenmeyen bir yan etki olarak vücutta steroid  hormonları glukokortikoidlerin birikmesine neden olduğuna, bunun da kandaki en  yaygın bağışıklık hücresi granülositlerin fonksiyonunu kısıtladığına işaret etti.
 
Çoğunlukla bakterilere saldıran granülositlerin bunu gerektiği gibi  yapamaması halinde enfeksiyonların daha ağır geçtiğine dikkati çeken çalışma  ekibinin lideri Katarzyna Jobin, "Bunu listeriya enfeksiyonu olan farelerde  kanıtlamayı başardık. Öncesinde bazılarına tuz miktarı yüksek beslenme uyguladık.  Bu hayvanların dalakları ve karaciğerlerinde hastalığa yol açan patojenlerin 100  ila 1000 kat fazla olduğunu tespit ettik." dedi.
 
Üniversitenin Deneysel İmmunoloji Enstitüsünde görevli Prof. Dr.  Christian Kurts da günde 6 gram fazladan tuz tüketmeleri istenen gönüllülere bir  hafta sonra yapılan kan testlerinin, glukokortikoid seviyelerinin yükseldiğini  ortaya koyduğunu, dolayısıyla bağışlık hücrelerinin denekler çok tuzlu yemeğe  başladıktan sonra bakteriyle çok daha zor başa çıktığını söyledi.
 
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yetişkinlerin günde en fazla 5 gram tuz  tüketmesini öneriyor.