Tuvalet kağıdının makat hastalıklarında önemi

22 Kasım 2019 Cuma - 13:10 | Son Güncelleme : 22 11 2019 - 13:15

Makat hastalıklarının çoğu beslenme ve tuvalet alışkanlıklarımıza bağlı olarak gelişse de bir kısmı bakteri,virüs ve mantar gibi organizmaların vücuda yerleşerek oluşturduğu enfeksiyonla gelişir. Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak, makat hastalıklarında tuvalet kağıdının önemini anlattı.


Genital bölgemiz vücudumuzun en çok terleyen yeri olarak bu organizmaların yaşamasına oldukça elverişli bir bölgedir. Bu yüzden genital bölge hijyeni çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Enfeksiyona bağlı makat hastalıklarının önüne geçmek için güne başlamadan duş almak ve günlük iç çamaşırı değiştirmek oldukça önemlidir. Ama bunlar bazen yeterli olmayabilir. Bunlara ek olarak, genital bölgede terleme sonrası oluşan kokuyu ve bakteri üremesini engellemek için Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı bazı ürünler vardır. Özellikle koku problemi yaşayan kişiler bu ürünleri kullanabilir.
 
Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için en başında hijyenik tuvalet alışkanlıklarımızın olması gerekir. Tuvaletten sonra bölge temizliğini iyi yapmalı ve sonrasında tuvalet kağıdıyla tam bir kuruluk sağlanmalı, kesinlikle ama kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.
 
Hareketli bir yaşantımız var ve çok terliyorsak gün içerisinde genital bölge temizliği için daha sık tuvalete çıkabiliriz. Çünkü gün içerisinde yapacağımız tuvalet kağıdıyla bölge kuruluğunu sağlamak bile bizi genital bölgedeki   birçok bakteriden arındıracaktır. Bu işlem için pamuk içeren tuvalet kağıtları tercih etmek kolaylık sağlayacaktır. Bu arada tuvalet kağıdı kişisel hijyeni sağlamak için en sık kullandığımız ürünlerdendir ve piyasada birçok markanın farklı özelliklere sahip ürünleri bulunmaktadır. Bazen ucuz olduğu için kalitesiz tuvalet kağıtları tercih edilebilmektedir, fakat maalesef bunlar pamuk bazlı olmadığı için tam hijyen sağlayamayabiliyor ve bazı makat hastalıkları için zemin hazırlıyor. Bunların önüne geçmek için pamuk içeren ve çok katlı tuvalet kağıtlarını tercih etmeliyiz. Pamuk içeren tuvalet kağıtları yüksek emiş gücü sayesinde tam kuruluk sağlayarak yüksek düzeyde hijyen sağlar ve bu sayede bakteri üremesini geciktirir. Makat hastalıklarının en azından bir kısmının önüne geçebilmek kaliteli tuvalet kağıdıyla mümkün hale gelebilir.