Turmp'ı cenazede istemeyen McCain, Obama'nın konuşma yapmasını vasiyet etti

AA |  27 Ağustos 2018 Pazartesi - 14:21 | Son Güncelleme : 27 08 2018 - 14:22

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin önemli ismi Arizona Senatörü McCain, eski ABD başkanları Barack Obama ile George W. Bush'un cenazesinde konuşma yapmasını istedi. Başkan Trump ise cenazeye çağrılmadı.


ABD'de önceki gün hayatını kaybeden Cumhuriyetçilerin  önemli isimlerinden Arizona Senatörü John McCain'in, eski ABD başkanları Barack  Obama ve George W. Bush'un, cenazede konuşma yapmasını vasiyet ettiği bildirildi. 
 
ABD basınında yer alan haberlerde, ölmeden önce cenazesiyle ilgili  vasiyette bulunan McCain'in, Trump’ın, cenazeye katılmasını istemediği ve Obama  ile Bush'un cenazede konuşma yapmasını talep ettiği belirtildi.
 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in de katılması beklenen cenaze  töreninde, Obama ve Bush'un konuşma yapması planlanıyor.
 
Hayatta iken Trump'ı sert sözlerle eleştiren McCain ile ABD Başkanı  Trump'ın arasının çok iyi olmadığı biliniyordu.  
 
Beyaz Saray kaynaklı yazılı bir açıklama istemeyen Trump, bunun yerine  sadece kendi Twitter hesabından McCain'in ailesine taziye dileğini ileten bir  paylaşımda bulunmakla yetinmişti.
 
Diğer yandan, Amerikan medyasında yer alan ve görevdeki üst düzey bazı  hükümet yetkililerine dayandırılan iddiaya göre, Trump'ın zaman zaman kendisini  eleştiren McCain için hazırlanan metnin yayımlanmasını istemediği belirtilmişti.
 
İddiaya göre McCain'in ölümünden önceki gün Beyaz Saray Sözcüsü Sarah  Sanders ve Trump'ın Özel Kalem Müdürü John Kelly öncülüğünde hazırlanan ve  McCain'den "kahraman" olarak söz eden yazılı taziye açıklaması, Trump tarafından  engellenmişti.
 
McCain'in ölümü
 
Geçen yazdan bu yana beyin kanseri dolayısıyla tedavi gören McCain'in  son anlarında ailesiyle olduğu belirtilmişti.
 
Ailesi, McCain'e uygulanan tedavinin artık sonlandırıldığını  açıklamış, bu karar McCain'in son günlerine yaklaştığı şeklinde yorumlanmıştı.
 
25 Ağustos Cumartesi günü hayatını kaybeden McCain'in, 2 Eylül'de  Maryland eyaletinde bulunan Deniz Harp Okulunda bulunan mezarlığa defnedileceği açıklanmıştı.
 
Zaman zaman ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik eleştirileriyle de  gündeme gelen McCain, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından takdir  edilen bir senatör olarak biliniyordu. 
 
2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Barack  Obama'ya karşı Cumhuriyetçi Partiyi temsilen başkan adayı olarak yarışan McCain  seçimleri kaybetmişti. Cumhuriyetçi Parti çevrelerinde her zaman ağırlığı olan  isimlerden McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam Savaşı'nda esir olarak  tutulmuştu. 
 
1981 yılında ABD Kongresine ilk kez giren McCain, o tarihten bugüne  farklı kademelerde memleketi Arizona'yı temsil ediyordu.