Türksat 4B Haziran'da fırlatılacak

AA |  09 Şubat 2015 Pazartesi - 11:31 | Son Güncelleme : 09 02 2015 - 11:31

İnternet ucuzlayacak


Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül,  Türksat 4B uydusunun haziran ayında uzaya fırlatılacağını belirterek, "Türksat 4B  uydusu, internet erişimi için de kullanılacak. Uydu ile hem kapasitemiz artacak  hem de internet fiyatları düşecek" dedi. 
 
  Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya'da Mitsubishi Electric  (MELCO) firmasının Kamakura'daki uydu üretim merkezinde yapımı, 4 Haziran 2014'te  tamamlanan Türksat 4B uydusunu en kısa zamanda fırlatmak ve işletmeye almak  istediklerini belirtti. 
 
 Uydunun fırlatacağı Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'ndeki proton  roketinin, 16 Mayıs'ta Rusya'nın haberleşme uydusunun fırlatılması sırasında  patladığını, bunun üzerine uydu fırlatma işlemlerinin durdurulduğunu ifade eden  Gül, Baykonur'da 28 Eylül'de uydu fırlatma çalışmalarının yeniden başladığını  kaydetti. 
 
    Türksat 4B uydusunun fırlatma işlemlerinin MELCO'nun sorumluluğunda  olduğunu belirten Gül, "Uydumuzun bir an önce fırlatılması ve işletmeye alınması  için Rusya devleti nezdinde girişimlerimiz oldu. Girişimlerimizle uydumuz,  haziran ayında fırlatılacak" dedi. 
 
  Gül, haberleşme uydusunun, Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılmasının  ardından yörüngede teslim alınacağını, uydunun Avrupa, Asya, Orta Doğu ile Türk  Cumhuriyetlerini kapsayacağını söyledi. 
 
 Türksat 4B uydusunun internet erişimi için de kullanılacağını bildiren  Gül, "Diğer uydularımız üzerinden internet erişimi zaten sağlıyoruz. 4B uydusu  ile hem kapasitemiz artacak hem de internet maliyetleri düşecek" diye konuştu. 
 
  
  Uydu, yüksek hızlı internet hizmetinin yanı sıra televizyonların canlı  yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığında, 9  kilovat elektrik enerjisi gücüne sahip uydunun manevra ömrü ise 30 yıl olacak.