Türkmenlerden Kerkük'teki o bayrağa tepki

AA |  20 Mart 2017 Pazartesi - 22:34 | Son Güncelleme : 20 03 2017 - 22:34

Irak Türkmen Cephesi Başkanı: BM ve ABD Büyükelçiliği, konunun hassasiyetini biliyor ve biz, onların sivil barışın korunması konusunda bir duruş sergilemelerini umut ediyoruz


Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi, Birleşmiş  Milletler (BM) ile ABD'yi, Kerkük'teki tüm devlet kurumlarına Irak Kürt Bölgesel  Yönetimi'nin (IKBY) bayrağının asılmasıyla ilgili tavır almaya çağırdı. 
 
Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in, "Kürt bayrağının tüm kamu  kurumlarında göndere çekilmesi" kararının ardından Türkmen Cephesi'nden konuyla  ilgili açıklama geldi.
 
AA muhabirine açıklama yapan Salihi, "Kerkük'te kamu kurumlarına IKBY  bayrağının çekilmesi kanunlara ve anayasaya aykırıdır. Kerkük'ün hususiyeti var  ve hukuki statüsünden ötürü Irak federal hükümetinin bazı yetkilerinin illere  verilmesi konusu Kerkük'ü kapsamıyor." dedi.
 
Kerkük Valisi Kerim'in, mensubu olduğu parti Kürdistan Yurtseverler  Birliği (KYB)içinde yaşanan sorunları Kerkük'e taşımaya çalıştığını aktaran  Salihi, bu durumun kentteki toplumsal uzlaşıya zarar vereceğini ve taraflar  arasında hassasiyet doğuracağını vurguladı.
 
ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği ile BM ofisinden konuyla ilgili hiçbir  açıklama yapılmadığını, sadece Türk Dışişleri Bakanlığından kınama açıklaması  geldiğini belirten Salihi, "BM ve ABD Büyükelçiliği, konunun hassasiyetini  biliyor ve biz, onların sivil barışın korunması konusunda bir duruş sergilemelerini umut ediyoruz." diye konuştu.
 
Salihi, Türkmenlerin, Kerkük'te IKBY bayrağının göndere çekilmesinin  ardından Türkmen bayrağını göndere çektiğini ve silahlı çatışma yaşanmasından  endişe ettiklerini kaydetti.
 
Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu KYB üyesi  olan Vali Kerim, Kerkük İl Meclisine geçen hafta bir yazı göndererek, nevruz  kutlamaları dolayısıyla Kerkük'teki tüm kamu kurum ve kuruluş binalarına Irak  bayrağının yanı sıra IKBY bayrağının asılması talimatı vermişti.