Türkler define peşine düştü

Kerem Akyıldız / akyzkerem@gmail.com |  11 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 08 2018 - 2:30

Kolay yoldan zengin olmak isteyenler, define avcılığına başladı. Türkiye’de kaçak olarak yapılan bu hazine avları, tarihi eserlerinin yanı sıra doğaya da zarar veriyor. Geçtiğimiz hafta kaçak define avcılarının çıkardığı yangında iki dönüm ormanlık alan kül oldu.


Ekonomide yaşanan durgunluk define avcılarının da sayısını artırdı. Kolay paranın peşine düşenler internetten satın aldıkları cihazlar, hatta haritalarla biliçsizce define avına çıkıyor. Bu kişilerce yapılan kaçak kazılar çoğu zaman tarihi eserlerle birlikte doğaya da zarar veriyor. Son üç ayda izinsiz yapılan üç kazı ile ilgili 10’dan fazla kişi göz altına alındı. 
 
En çok Karadeniz bölgesinde arıyorlar
 
Define kazıları en çok Giresun, Ordu, Bursa, Trabzon ve Sivas’ta gerçekleşiyor. Bu bölgelerin tarihi açısından büyük definelere ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.
 
Beş yılda bin 97 kazı yapıldı
 
Kültür Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2008-2017 yılları arasında bin 97 adet izinli define kazısı yapıldı. Fakat bu kazılarda herhangi bir bulguya rastlanmadı.
 
İzinsiz araştırmak bile suç
 
Eski yasalara göre define aramak serbest, izinsiz kazı yapmak yasaktı. Ancak 2008’den beri izinsiz define araştırmak da suç. Detektörlü ya da detektörsüz fark etmiyor. Bu izni sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı sağlıyor. Fakat bu izni almak için bakanlığa bir dilekçe verilmesi gerekiyor. Bu dilekçede arama maksadının belirtilmesi ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası’nın  bildirilmesi gerekiyor.
 
Definecilerin kullandığı malzemeler
 
- Metal dedektörü
- Kazma-Kürek
- Balyoz-Murç-Keski
- İp  5.5 cm kalınlığında 40 cm boyunda kazıklar
- Emniyet şapkası
- Kalın sicim ip
- Gaz maskesi
- Muhtelif boylarda çapa
- Fırça
- El arabası
- Makara sistemi ve kova
- Elek
- El feneri
- Pusula
 
Üç ayda, üç vaka adli makamları alarma geçirdi 
 
Geçtiğimiz Haziran ayında, Erzurum-Pasinler Karayolu’nun Hamderesi mevkisinde bulunan ve yaklaşık 3 yıl önce tescili yapılan Urartu dönemine ait kaya mezarlıklar, defineciler tarafından patlatarak tahrip edilmişti.
 
25 metreye ip merdiven
 
Temmuz ayında Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde tarihi bir kilisede define bulma amaçlı yapılan kazı, kilise duvarlarının tahrip olmasına sebep oldu. Defineciler 25 metre yükseklikte kayaları ip merdivenlerle tırmanıp define araması dikkat çekti.
 
Ormanı da yaktılar
 
Antalya’nın Manavgat ilçesinde geçtiğimiz gün yapılan kaçak kazı 2 dönüm ormanlık alanın yanmasına sebep oldu. Yanan alanda yapılan incelemede define aramak için kaçak kazı yapıldığı fark edildi. Orman İşletme Müdürlüğü uzmanlarının incelemesinde yangına kaçak kazı yapan şüphelilerin yaktığı ateş neden olduğu tespit edildi.

ETİKETLER