Türkiye'ye büyük suçlama!

ANKA |  15 Kasım 2013 Cuma - 15:10 | Son Güncelleme : 15 11 2013 - 15:10


Suriye’de rejim güçlerinin Halep bölgesinde ilerlemesi üzerine kent yakınlarındaki cihatçı gruplar takviye çağrılarında bulunurken ordunun karşı saldırısının başarılı olması durumunda bu grupların ikmal yollarının tehdit altına gireceğine dikkat çekerken Ankara’nın cihatçılara “geçişi kolaylaştırdığı” savlarına yeniden gündeme getiriliyor. Guardian gazetesine konuşan Kuzey Suriye’deki isyancı liderlerinden Hacı Abu Abdullah, “Savaşı Türkiye yüzünden kaybediyoruz” iddiasında bulundu.

İngiliz Guardian gazetesi, Temmuz 2012’den beri muhaliflerin elinde olan Halep’in güneydoğu semtlerinde çatışmaların olduğunu, rejimin daha da ilerlemesi durumunda “militan, silah, cephane ve gıdanın kanalize edildiğini, Türkiye’den sevkiyat yollarını tehdit edeceğini öne sürdü.

Cihatçıların özellikle Türkiye’den Suriye’ye “nispeten kolay geçişten yararlandıklarını” iddia eden gazete, bu kolay erişimin “Ankara’nın El Kaideci grupların geçişini kolaylaştırdığı” görüşlerini beslemeyi sürdürdüğünü savunduktan sonra Kuzey Suriye’deki isyancı lider Hacı Abu Abdullah’ın “Savaşı kazanmıyoruz, Türkiye yüzünden kaybediyoruz” sözlerini yansıttı. Gazete şöyle devam etti:
“Halep kırsalında diğer bir isyancı lider bu görüşü paylaşıyor. ‘Her geçen ay bu savaşı kaybediyoruz. El Kaide’ye zemin kazanmasına yardımcı olma ve ellerimizde olanı tutmamızı zorlaştırma yönünde net bir politika var’ diyor.”

“TERÖR GRUPLARINI NE DESTEKLİYORUZ NE HOŞGÖRÜ GÖSTERİYORUZ”

İngiliz gazetesi, Ankara’nın ise bu iddiaları güçlü biçimde reddettiğini belirtirken Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsünün “Radikal terör gruplarını ne destekliyoruz ne de hoşgörü gösteriyoruz. Terörden o kadar uzun bir süre canı yanan bir ülkenin böyle yapması düşünülemez. Bu radikal grupları, devrime ihanet gibi görüyoruz” dediğini yansıttı.
Haberinde Türk yetkililerinin, hukuki bir gerekçe olmadan geçerli pasaportları olan ziyaretçileri durduramayacaklarını söylerken üçüncü ülkelerin yeterince işbirliğini yapmamalarından yakındıklarına dikkat çekildikten sonra son aylarda dünya çapındaki hükümetlerin Türkiye’nin ulusal istihbarat kurumuna Suriye’ye sehayat eden vatandaşları sayısını ilettikleri kaydedildi.
Gazete “Son bir yılda İstanbul’dan kalkıp Türkiye’nin güneyine giden uçaklar, Suriye’deki cihada katılmak üzere yola çıkan erkeklerle dolu” savını da dile getirirken Antakya, Reyhanlı ve Kilis gibi kentlerin açıkça üs olarak kullanıldığını öne sürdü.