Türkiye, Pakistan ve Malezya'nın ortak televizyon kanalı kurma kararı

AA |  08 Ekim 2019 Salı - 10:50 | Son Güncelleme : 08 10 2019 - 10:53

Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı, Türkiye'nin Pakistan ve Malezya ile İslam karşıtlığıyla mücadele etmek için İngilizce yayın yapan ortak televizyon kanalı kurma kararını Malay basınına değerlendirdi.


Malezya'nın devlet haber ajansı Bernama ve televizyon kanallarından  TV3'e konuşan Büyükelçi Kavakcı, üç ülkenin inisiyatifindeki ortak televizyon  kanalı projesi için taraflar arasında görüşmelerin başlayacağını belirterek  "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ayın sonunda Pakistan'a yapacağı  ziyaretle birlikte söz konusu projenin daha detaylı tartışılmasını öngörüyoruz.  Şimdiye kadarki gelişmeler, üç tarafın da bu projeyi ciddiye aldığını  gösteriyor." dedi.
 
Kavakcı, ortak televizyon kanalı projesinin, üç liderin dünya  Müslümanlarının mevcut durumu ve artış gösteren İslam karşıtı düşüncelerden  duydukları endişe üzerine şekillendiğine işaret ederek "Bu proje kendi  ülkelerimizden örnekleri uluslararası arenaya taşımayı, dinimiz ve insanımıza  dair ön yargıları yok etmeyi amaçlıyor." ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin, bu kapsamlı projenin merkezi olarak görev yapmaya hazır  olduğunun altını çizen Kavakcı, "Kurulacak televizyon kanalına önayak olabiliriz.  Bunu yapacak teknik kabiliyetimiz var." diye konuştu.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı Mahathir  Muhammed ve Pakistan Başbakanı İmran Han, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu  kapsamında geçen ay New York'ta bir araya gelmişti.
 
Görüşmenin ardından Pakistan Başbakanı Han, sosyal medya hesabında  yaptığı açıklamada "Üç ülke olarak ortaklaşa, İslamofobi'nin ortaya çıkardığı  zorluklarla mücadele etmek için İngilizce dilinde bir kanal kurma kararı aldık."  ifadeleriyle ortak televizyon kanalı kurulacağını duyurmuştu.