Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi "Fatih" Trabzon Limanı'na demir attı

AA |  06 Haziran 2020 Cumartesi - 17:13 | Son Güncelleme : 06 06 2020 - 17:13

Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi olan ve İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e geçebilmesi için direği kısaltılan "Fatih" gemisi, sökülen kulelerinin montajı için Trabzon Limanı'na demir attı.


Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 229 metre uzunluğunda, 36 metre  genişliğinde ve 51 bin 283 groston ağırlığındaki sondaj gemisi Fatih, Kıyı  Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait "Kurtaran" isimli römorkör ile çekilerek Trabzon  Liman Müdürlüğü 4 nolu rıhtıma getirildi.
 
Gemi, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın seslendirdiği  marşlarla karşılandı. Limanda, geminin İstanbul Boğazı'ndan Karadeniz'e  geçebilmesi için sökülen kulelerinin montajı yapılacak.
 
Kulelerin eklenmesiyle denizden yüksekliği 104 metreye ulaşacak gemi,  Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başlayacak.
 
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, karşılama  töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmak, ekonominin  gelişmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çalışmanın önemine dikkati  çekti.
 
Çalışmanın, Türkiye için önemli bir adım olduğunu vurgulayan  Hacısalihoğlu, "Karadeniz'de bulunacak olan petrol, sadece petrol olarak değil,  başta kimyasal olarak da şehrimizin, bölgemizin gelişmesine büyük katkı  sağlayacaktır. Bölgenin sadece tarıma, ticarete bağlı değil, sanayi altyapısının  oluşmasına da büyük katkı sağlayacaktır." dedi.
 
Trabzon Liman İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Muzaffer Ermiş de  Trabzon'un, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli eyalet merkezlerinden biri olduğunun  altını çizdi.
 
Ermiş, Trabzon Limanı'nın da tarihin derinliklerinden gelen büyük  işlevler ortaya koyduğuna işaret ederek, "Trabzon Liman İşletmeciliği olarak, al  bayrağımızı taşıyan Fatih'imize hoş geldiniz diyoruz. İyi ki varsınız. Her türlü  desteği verdiğimiz Fatih'i evimizde misafir edip en iyi  şekilde hizmetlerimizi  sürdürmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER

Fatih sondaj karadeniz