Türkiye'nin e-ticarette hedef belli oldu

AA |  05 Kasım 2019 Salı - 16:06 | Son Güncelleme : 05 11 2019 - 16:21

Türkiye'de e-ticarette yıl sonu itibarıyla gerçekleşmesi öngörülen 185 milyar liralık işlem hacminin gelecek yıl 213 milyar liraya çıkması ve internet üzerinden alışveriş oranının yüzde 35'e yükselmesi planlanıyor.


Türkiye'nin e-ticaret hedefleri "2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"ndan yer aldı. Programa göre Türkiye'nin e-ticaret hacminin 213 milyar liraya çıkması hedefleniyor.

"E-TİCARET YAYGINLAŞTIRILACAK"

Tarım ve imalat sanayi sektörlerinde tüketicilerin faydası gözetilerek, toptan ve perakende ticaret sektöründe piyasa işleyişinde karşılaşılabilecek aksaklıklar giderilecek. Bu kapsamda, Perakende Bilgi Sistemi'nin (PERBİS) yazılım işlemleri  tamamlanacak. Toptan ticareti geliştirmek amacıyla toptancı hallerinin ve benzeri  yapıların modernizasyonu için mevzuat çalışmaları hayata geçirilecek. e-Ticarette güvenin sağlanması için Güven Damgası Sistemi'nin  kullanımı yaygınlaştırılacak.  
 
"YERLİ FİRMALARA DESTEK VERİLECEK"
 
Özellikle coğrafi ve kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye'nin rekabet  avantajı olan bölgelerde pazar payı artırılacak. e-Ticaret aracılığıyla ihracatın artırılması için yerli firmaların  elektronik pazarlarda bulunmaları desteklenecek. Sınır ötesi e-ticarette ürünlerin iade alınması sürecinin  kolaylaştırılmasına ilişkin mevzuat düzenlemeleri yapılacak ve uygulama  iyileştirilecek. Buna ilişkin kullanıcı kılavuzu hazırlanacak. e-Ticarette ürün güvenliği denetimlerinin sağlanması için model  geliştirilecek ve ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler yapılacak. Tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuat güncel gelişmelere uygun  olarak gözden geçirilecek. Bu kapsamda Satış Sonrası Hizmetler, Ticari Reklam ve Haksız Ticari  Uygulamaları ile Mesafeli Sözleşmeler yönetmelikleri değiştirilecek.