Türkiye-İran sınırında 5.7 büyüklüğünde deprem

AJANSLAR |  23 Şubat 2020 Pazar - 19:13 | Son Güncelleme : 23 02 2020 - 19:39

İran'ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Khoy (Hoy) ilçesinde 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Türkiye sınırına yakın olan deprem Van'dan da hissedildi.


İran'ın batısındaki Kotur ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van ve çevre illeri de etkileyen depremde sınıra yakın mahallelerde bazı kerpiç evler hasar gördü. 9 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
 
Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezinden yapılan açıklamaya göre,  merkez üssü Hoy ilçesinin Zerabad bölgesi olan 5,7 büyüklüğündeki deprem yerel  saatle 19.30'da kaydedildi.
 
Türkiye-İran sınırındaki deprem, Van'ın Başkale ilçesine bağlı kırsal mahalleler Özpınar, Güvendik, Kaşkol ve Gelenler'de yıkıma ve hasara yol açtı; depremde 9 kişi hayatını kaybetti.
 
İran'ın Türkiye sınırındaki Batı Azerbaycan eyaletinde sabah saatlerinde deprem meydana geldi. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezinden yapılan açıklamada, 5,7 büyüklüğündeki depremin 6 kilometre derinlikte meydana geldiği belirtildi.
 
İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, devlet medyasına yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle 25 kişinin yaralandığını söyledi.
 
Batı Azerbaycan Valisi Muhammed Mehdi Şehriyari de yaralılardan birinin durumunun ağır olduğunu, arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesine intikal ettiğini belirtti.
 
İran devlet medyasına göre, depremde 43 köyde evler hasar gördü.
 
SAGLIK BAKANI KOCA: 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 37 YARALI VAR 9'UNUN DURUMU KRİTİK
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye-İran sınırındaki  depremde 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 37 yaralının bulunduğunu ve  bunlardan 9'unun durumunun kritik olduğunu bildirdi. 
 
Koca, Türkiye-İran sınırında yaşanan depreme ilişkin Twitter'dan  paylaşımda bulundu.
 
Depremin Van'ın Başkale ilçesini de etkilediğini belirten Koca,  paylaşımında, "9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 37 yaralımız var. 25 ambulans, 1  helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi anında olay yerine intikal etti. Durumu  kritik 9 kişi ve diğer yaralılarımız için her türlü çabayı gösteriyoruz."  ifadelerine yer verdi.
 
Diğer yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığını vurgulayan Koca,  hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa diledi.
 
VAN VALİSİ BİLMEZ: ENKAZ ALTINDA KİMSE BULUNMAMAKTADIR
 
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin  Bilmez, Türkiye-İran sınırında meydana gelen depreme ilişkin, "An itibarıyla  köylerimizde enkaz altında kimse bulunmamaktadır." dedi. 
 
Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit ile merkez üssü  İran'ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle hasar gören İran  sınırındaki mahallelerde incelemelerde bulundu.
 
Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Bilmez, gazetecilere yaptığı  açıklamada, merkez üssü İran olan ve Başkale'nin Özpınar, Kaşkol, Gelenler ve  Güvendik mahallelerinde hasara neden olan depremde Van'da 8 kişinin yaşamını  yitirdiğini söyledi.
 
 
Depremin Van'da da büyük ölçüde hissedildiğini belirten Bilmez,  şunları kaydetti:
 
"Biraz önce Çevre Şehircilik İl Müdürümüz, AFAD ve jandarma  ekipleriyle havadan bölgeyi inceledik. En çok kaybımızın olduğu Özpınar köyümüze  helikopterle indik. An itibarıyla bu köylerimizde enkaz altında kimse  bulunmamaktadır. Dört köyümüzde yıkımlar gerçekleşmiş. Özpınar köyümüzde 4'ü  çocuk 3 yetişkin, Güvendik köyümüzde 1 kişi yaşamını yitirdi. Toplamda 8  vatandaşımız hayatını kaybetmiş, hastaneye sevk edilen ilk bilgilere göre 18  yaralımız mevcut."
 
Bölgedeki vatandaşların hayvancılıkla uğraştığını, bu nedenle ahır ve  ağılların yıkıldığını, hayvanların telef olduğunu aktaran Bilmez, "Hasar tespit  çalışmalarımız devam ediyor. Yaralılar hastaneye ulaştırıldı. Hepimize geçmiş  olsun. Vefat edenlere rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Köylülerimiz  el birliğiyle birbirine destek olarak bu yaraları sarmaya çalışıyor." diye  konuştu.
 
AFAD: VATANDAŞLARIMIZ HASARLI YAPILARA GİRMEMELİ
 
AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca, (AFAD), İran'ın Türkiye sınırına yakın bölgede meydana gelen ve Van'da da hissedilen depremin ardından, vatandaşların hasarlı yapılara girmemeleri uyarısında bulunuldu.
 
AFAD'dan yapılan açıklamada, İran'ın Hoy şehri yakınlarında Türkiye sınırına yakın bölgede saat 08.53'te 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. Depremin Türkiye sınırına yakın olması sebebiyle Van'ın Başkale ve Saray ilçelerinde de hissedildiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
"AFAD'dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Van il AFAD lojistik depodan ilk etapta 144 adet aile tipi çadır olay bölgesine gönderilmiştir. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızın, Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır" denildi. Açıklamada ayrıca, bölgedeki gelişmelerin takip edildiği kaydedildi.
 
BAKAN SELÇUK: BİRKAÇ OKULDA HASAR VAR
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk yaptığı açıklamada, "Başkale,  Saray, Gürpınar ilçelerindeki birkaç köy okulunda ufak çaplı hasar meydana  geldi" dedi. 

ETİKETLER

Türkiye iran deprem