Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vize muafiyeti süresi 90 güne çıkarıldı

AA |  27 Şubat 2020 Perşembe - 12:06 | Son Güncelleme : 27 02 2020 - 12:06

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vize muafiyeti süresinin 30 günden 90 güne çıkarıldığını bildirdi.


Büyükelçi Özoral, 25 Şubat'ta Bakü'de düzenlenen Yüksek Düzeyli  Stratejik İşbirliği Konseyi 8'inci Toplantısı'nda görüşülen konuları ve imzalanan  anlaşmaları AA muhabirine değerlendirdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'a çok önemli bir  ziyaret gerçekleştirdiğini ve Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev'le Yüksek  Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'na katıldığını belirten Özoral,  toplantıda ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alındığını söyledi.
 
Toplantı sonrasında 13 anlaşma ile 1 ortak bildirinin imzalandığını  bildiren Erkan Özoral, bu anlaşmalar arasında Tercihli Ticaret Anlaşması, Vize  Muafiyeti Anlaşması ve Nahçıvan'a demir yolu yapımını öngören anlaşmanın öne  çıktığını kaydetti.
 
Türkiye ve Azerbaycan'ın ticarette karşılıklı olarak gümrük vergisi  uyguladığını ve bu durumun bazı sektörlerde Türk ve Azerbaycan ürünlerinin  rekabet gücünün azalmasına neden olduğunu belirten Özoral, bu olumsuz durumun  sona ermesi için Tercihli Ticaret Anlaşması'nın imzalandığını ifade etti.
 
Büyükelçi Özoral, anlaşmanın kısa sürede onaylanarak yürürlüğe  gireceğini söyleyerek, "Bu anlaşmanın ticari ilişkilerimize önemli katkılarının  olmasını bekliyoruz." dedi.
 
Özoral, "İki ülke vatandaşları birbirlerine 30 güne kadar turist  amaçlı olarak gidip ziyaret edebiliyorlar. Bu süreyi de 90 güne çıkaracağız.  Bunun neticesi olarak da gidiş gelişler kolaylaşacak. Kısıtlamalar hem  Azerbaycan'da hem de Türkiye'de vatandaşların şikayetlerine neden oluyordu, bazı  mağduriyetler doğmasına sebep oluyordu. Bu tür sorunların önüne geçmesi  bakımından faydalı olacaktır ve vatandaşlarımızın karşılıklı olarak gidiş  gelişlerini teşvik edecek bir anlaşma oldu." diye konuştu.
 
Toplantıda imzalanan Kars-Nahçıvan Demiryolu Hattı Projesi'ne İlişkin  Mutabakat Zaptı'nı da değerlendiren Erkan Özoral, şu bilgileri verdi:
 
"Bu aslında Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin konuşulmaya  başlandığı günlerden beri gündemimizdeydi. Kars'tan Nahçıvan'a bir demir yolu  uzatılması söz konusu. Bununla ilgili olarak çalışmaların hızlandırılmasına karar  verildi. Böylece Nahçıvan'ın dünya ile bağlantısının daha da güçlendirilmesi,  bağlantısının çeşitlendirilmesi hedefleniyor."
 
Özoral, Iğdır'dan Nahçıvan'a bir doğal gaz boru hattının inşasının da  toplantıda ele alındığını sözlerine ekledi.
 
  

ETİKETLER

türkiye azerbaycan vize