Türkiye, Fransa ve İtalya arasında dev iş birliği! İmzalar atıldı

AA |  08 Kasım 2017 Çarşamba - 18:56 | Son Güncelleme : 08 11 2017 - 19:26

Milli Savunma Bakanı Canikli, Fransa Savunma Bakanı Parly ve İtalya Savunma Bakanı Pinotti, savunma iş birliği niyet beyanı imzaladı. İş birliğinin ilk adımı olarak SAMP-T hava savunma sistemini temel alan bir sistemin EUROSAM Konsorsiyumu ile Türk firmalarınca analizinin yapılması ve üç ülkenin ortak ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalara başlanması hedefleniyor


Türkiye, Fransa ve İtalya Savunma Bakanlarınca savunma  iş birliği niyet beyanı imzalandı. İş birliğinin ilk adımı olarak SAMP-T hava  savunma sistemini temel alan bir sistemin EUROSAM Konsorsiyumu ile Türk  firmalarınca analizi yapılacak ve üç ülkenin ortak ihtiyaçlarının belirlenmesine  yönelik çalışmalara başlanacak. 
 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, NATO Savunma Bakanları  Toplantısı dolayısıyla geldiği NATO Karargahı'nda çeşitli görüşmeler  gerçekleştirdi.
 
Bakan Canikli, bu kapsamda Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve  İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti ile de bir araya geldi.
 
Üçlü görüşmede, Fransa ve İtalya savunma bakanlıkları ile Milli  Savunma Bakanlığı arasında savunma iş birliğine ilişkin niyet beyanı imzalandı.  İş birliğinin ilk adımı olarak SAMP-T hava savunma sistemini temel alan bir  sistemin EUROSAM Konsorsiyumu ve Türk firmaları tarafından analizi yapılacak, üç  ülkenin ortak ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik çalışmalara başlanacak.
 
Bu kapsamda ayrıca askeri elektronik sistemler, yazılım ile simülasyon  sistemleriyle muhabere teçhizatı dahil, hava ve füze savunma sistemlerinin ortak  üretiminde iş birliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra teknolojik iş birliği dahil  savunma sanayi alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin desteklenmesi  hedefleniyor.
 
Ülkeler arasındaki savunma ve güvenlik ilişkilerinin güçlendirilmesi,  iş birliği ile NATO kapsamında ikili ve üçlü formatlarda istişareler yapılması,  NATO’nun ortaklarıyla iş birliğinin geliştirilmesine destek olunması da niyet  beyannamesindeki diğer maddeler olarak dikkati çekiyor.