Türkiye'den Yunanistan'ın kararına sert tepki!

AA |  20 Ocak 2021 Çarşamba - 22:19 | Son Güncelleme : 20 01 2021 - 22:42

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasularını 12 deniz miline çıkarmaya yönelik tasarrufunun, Mora Yarımadası'nın güneyinde sona erdiğini ve Ege Denizi'ni hiçbir şekilde etkilemediğini bildirdi.


Sözcü Aksoy, Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasuları genişliğini 12  deniz miline çıkarması ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın beyanları  hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.
 
Aksoy, "Yunanistan’ın İyon Denizi’nde karasularını 12 deniz miline  çıkarmaya yönelik tasarrufu, Mora Yarımadası’nın güneyinde sona ermekte ve Ege  Denizi’ni hiçbir şekilde etkilememektedir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Özel coğrafi koşulların hakim olduğu yarı-kapalı Ege Denizi'nde  Türkiye'nin hayati hak ve çıkarlarının olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu denizde  karasularının hem ülkemizin hem üçüncü ülkelerin seyrüsefer serbestisini ve açık  denizlere erişimi kısıtlayacak şekilde tek taraflı olarak genişletilmemesi  gerektiği konusundaki tutumumuz herkesin malumudur. Bu tutumumuzda bir değişiklik  yoktur." ifadesine yer verildi.