Türkiye'den Yunanistan'a sert yanıt: Not ediyoruz

AA |  07 Haziran 2018 Perşembe - 12:23 | Son Güncelleme : 07 06 2018 - 12:49

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Yunanistan'ın darbeci askerlerle ilgili yaklaşımına ilişkin, "Komşuluk hukukuna ve aramızdaki uluslararası hukuka aykırı bu yaklaşımlardan fevkalade rahatsısız. Türkiye, Yunanistan'ın yaptığı bu işleri, aldığı bu tutumu not etmektedir. Bunları Türkiye'nin not ettiğini Yunanistan'ın bilmesinde fayda vardır. Konunun NATO ile bir alakası yoktur." dedi.


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde esnaf ziyareti sırasında  gazetecilerin sorunlarını yanıtladı.
 
Bir gazetecinin, "Yunanistan'ın serbest bıraktığı darbeci askerlerle  ilgili bir açıklama yapmıştınız. Sizin açıklamanızın ardından bir koruma  sağlanmaya başlandı askerlere ve Yunanistan Savunma Bakanlığı konuyu NATO'ya  taşıyacağını iletmişti. Yunanistan'ın bu tavrını nasıl değerlendirirsiniz?"  şeklindeki sorusu üzerine Bozdağ, Yunanistan'ın da askeri darbelere Türkiye gibi  bedel ödediğini, Yunanistan halkının da askeri darbelerin ne demek olduğunu en az  Türk halkı kadar bildiğini belirtti.
 
15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında başarısız bazı darbeci  askerlerin Yunanistan'a kaçtığını ve orada himaye gördüklerini hatırlatan Bozdağ,  "Türkiye olarak darbeye karışan, darbeci, FETÖ'cü bu kişilerin Türkiye'ye  iadesini talep ettik. Aramızdaki hukuk, uluslararası hukuk Yunanistan'ın bu  iadeyi yapmasını emrediyor. Burada bir takdir hakkı olmadığı da çok açık,  deliller de çok sağlam ama buna rağmen Yunanistan bu iadeyi gerçekleştirmedi.  Hatta bazılarına sığınma hakkı veren yaklaşımın içerisine de girdi. Şimdi de  bunları korumak, kollamak için başka tedbirler de aldığını görüyoruz." diye  konuştu.
 
Bozdağ, "Komşuluk hukukuna ve aramızdaki uluslararası hukuka aykırı bu  yaklaşımlardan fevkalade rahatsısız. Türkiye, Yunanistan'ın yaptığı bu işleri,  aldığı bu tutumu not etmektedir. Bunları Türkiye'nin not ettiğini Yunanistan'ın  bilmesinde fayda vardır. Konunun NATO ile bir alakası yoktur." ifadelerini  kullandı.
 
Konunun iki ülke arasında olduğuna işaret  eden Bekir Bozdağ, şunları  söyledi:
 
"Başkalarının müdahil olmasına imkan veren bir hukuki yol da benim  bildiğim kadarıyla yok. Bu iki ülkenin arasında bir konu. Yunanistan adli  makamları zaten kararını verdi. Adli makamlar kararını verdi ama Türkiye terörle  mücadelesinden, Türkiye'nin aleyhine Yunanistan adli makamları bir karar aldı  diye vazgeçecek değildir. FETÖ'cü teröristlerle mücadele etmekten vazgeçecek  değildir. FETÖ terör örgütü ve onların teröristleriyle yurt içinde ve yurt  dışında etkin ve kararlı mücadelemize devam edeceğiz. Buna Yunanistan'ın ya da  başka bir ülkenin kendi egemenlik alanı içerisinde dilediği gibi tavır koyma  hakkı olabilir ama bizim terörle mücadelemizi engellemez bu. Terörle mücadelemize  devam edeceğiz. Yunanistan'ın bu tutumunu da Türkiye olarak not ettik."

ETİKETLER