Türkiye'den Özbekistan'a sağlık yatırımı atağı!

AA |  03 Aralık 2019 Salı - 10:53 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 10:53

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ve Özbekistan arasındaki sağlık iş birliği kapsamında ön tanı ve koordinasyon merkezinin açılacağını, yakın zamanda bir sağlık müşavirinin de göreve başlayacağını bildirdi.


Özbek-Türk Sağlık İş Forumu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te  başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın katılımıyla düzenlenen ve üç gün  sürecek foruma Türkiye'den 80 firma katıldı.
 
Bakan Koca, forumun açılışında yaptığı konuşmada, Türk-İslam  dünyasının kadim şehirlerinden biri olan Taşkent'te bulunmaktan dolayı duyduğu  memnuniyeti dile getirerek, her iki ülke arasında inşa edilen iş birliğine  katkıda bulunmak istediğini ifade etti.
 
Türkiye ve Özbekistan'ın aynı dili konuşan, aynı dine inanan, aynı  duyguları paylaşan iki büyük devletin mensupları olduğuna, ayrı coğrafyalarda  yaşamış olsa da gönül bağlarını ve samimi kardeşlik hislerini tarih boyunca  muhafaza ettiğine ve birbirlerini desteklediğine işaret eden Koca, "Buharalı  Müslümanların Milli Mücadelemize verdiği desteği, zaferimize nasıl  sevindiklerini, atılan gazete başlıklarını asla unutmadık." dedi.
 
Bakan Koca, Özbekistan'ın 33 milyona yaklaşan genç nüfusu,  jeostratejik konumu, köklü tarihi, zengin kültürel değerleri ve ekonomik  potansiyeliyle bölgesel barış ve istikrar için önemli bir konumda bulunduğunu  belirterek, Türkiye'nin 16 Aralık 1991'de Özbekistan'ın bağımsızlığını tanıyan  ilk ülke olduğunu, 4 Mart 1992'de ise iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin  kurulduğunu hatırlattı.
 
Türkiye'nin Özbekistan yönetiminin Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev  liderliğinde başlattığı reform hareketini, kalkınma ve ilerleme çabalarını  desteklediğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti:
 
"Halklarımız ve kardeş devletlerimiz, eşitlik ve karşılıklı fayda  temelinde çok daha büyük potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli, Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in beraberce ortaya koydukları  ortak siyasi irade sayesinde gerçekleştireceğimize ve hatta aşacağımıza gönülden  inanıyorum. Özbekistan'ın Türk Konseyi üyeliğini, tarihi bir adım olarak  görüyoruz. Diğer uluslararası platformlarda olduğu gibi Türk Konseyi bünyesinde  de Özbekistan ile çok taraflı iş birliğimizi sürdüreceğimizden eminim. Her iki  cumhurbaşkanının karşılıklı ziyaretleri neticesinde 2018'de Yüksek Düzeyli  Stratejik İşbirliği Konseyi oluşturulmuştur. Bizler de her iki ülke sağlık  bakanları olarak, sağlık alanındaki stratejik öneme haiz iş birliğimizin  geliştirilmesi için üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirerek, gerekli  adımları atıyoruz."
 
Türkiye ve Özbekistan arasında 115 milyonluk büyük bir pazar  oluştuğunu söyleyen Bakan Koca, ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2018'de 1,8  milyar doları bulduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef olarak gösterdiği 5  milyar dolar tutarına da kısa zamanda ulaşılacağının altını çizdi.
 
Koca, sağlık yatırımları, sağlık bilişim sistemleri, uluslararası  hasta tedavisi, ilaç, tıbbi cihaz, kozmetik ve diğer alanlarda faaliyet gösteren  80'e yakın Türk firmasının her iki ülke arasındaki iş birliğine katkı vermek  adına Özbek meslektaşlarıyla bir araya geleceğini dile getirerek, Özbek Türk  Sağlık İş Forumu'na Türkiye'den ve Özbekistan'dan katılan sektör temsilcilerine  teşekkür etti.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Özbekistan ve Türkiye arasındaki sağlık  alanındaki iş birliğinin 1997'de imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütüldüğüne  dikkati çekerek 14 Şubat 2019'da imzalanan "İşbirliği Yol Haritası" ve 2019-2020  yıllarını kapsayan dönemde iki ülkenin sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi,  sağlık turizmi, sağlık endüstrileri, eğitim, PPP, ortak sağlık haftaları, sosyal  güvenlik, tele-tıp, tıbbi ve sosyal yardım alanlarında iş birliğinin  geliştirilmesinin öngörüldüğünü aktardı.
 
Özbek ve Türk sağlık iş çevrelerinin bir araya gelmesi ve çalışmalara  başlamasının iş birliği fırsatlarını daha da ileriye taşımak adına önemli bir  adım olduğunun altını çizen Koca, şunları söyledi:
 
"Bugün atılacak tohumlar, ileriki yıllarda fidana, ağaca ve meyveye  dönüşecektir. Bu tür etkinlikleri, iki yılda bir tekrarlamanın  cumhurbaşkanlarımızın koyduğu ticari hedeflere katkı sağlamak yolunda üzerimize  düşen sorumlulukları yerine getirme fırsatı sağlayacağını düşünüyorum. Gelecek  yıllara düzenlemeyi düşündüğümüz bu tür etkinliklerin sadece Türkiye ve  Özbekistan'ın katılımıyla değil, Türk Konseyi'nin daimi üyeleri olan Azerbaycan Kazakistan ve Kırgızistan ile gözlemci statüsünde olan Macaristan'ı ve Türkçe  konuşulan diğer ülkeleri de içine alacak şekilde düzenlenmesi önerisinde bulunmak  istiyorum."
 
Bakan Koca, Fergana, Termiz, Harezm, Taşkent ve Karakalpakistan'da  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA'nın koordinasyon ve desteğiyle bugüne  kadar 8 sağlık haftası yapıldığını ifade ederek, sağlık haftalarında 735  ameliyat, 3 bin 35 konsültasyon ve 1577 personele eğitim verildiği bilgisini  paylaştı.
 
"Sağlık müşaviri göreve başlayacak"
 
Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ile eş zamanlı olarak Taşkent'te  düzenlenen Ortak Sağlık Haftası'nın her iki ülke arasındaki kardeşlik hukukunu  taçlandıracağına işaret eden Koca, hafta kapsamında, Türk ve Özbek doktorlar  tarafından ameliyat edilen hastalara da ziyarette bulunacağını anlattı.
 
Koca, şunları kaydetti:
 
"İki ülke arasındaki iş birliğimizi yerinde takip etmek üzere, bir  sağlık müşavirini yakın zamanda Taşkent Büyükelçiliğimizde görevlendireceğimiz  müjdesini vermek isterim. Bakanlığıma bağlı kanunla kurulan ve özel sektör  dinamizmiyle hareket eden Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi USHAŞ'ın  başta uluslararası hasta tedavisi, ilaç ve tıbbi cihaz, sağlık bilgi sistemleri,  sağlık yatırımları ve hizmet alımları ile eğitim konuları olmak üzere sağlık  alanının tüm bileşenlerinde her iki ülke arasındaki sağlık pazarına yeni bir  heyecan getireceğine olan inancım tamdır. USHAŞ'ın Taşkent'te koordinasyon ofisi  ve ön tanı merkezi açabilmesini teminen Özbek tarafının yer göstermesinden  memnuniyet duyacağız. Konuyla ilgili USHAŞ yetkilileri çalışmalarına  başlayacaktır."
 
Sağlık alanında 11 anlaşmaya imza atıldı
 
Bakan Koca, daha sonra Özbekistan Sağlık Bakanı Alisher Shadmanov ile  iki ülke arasındaki niyet beyanı anlaşmasını imzaladı.
 
Bu arada Özbek-Türk Sağlık İş Forumu'nun ilk gününde, Türkiye ve  Özbekistan arasında sağlık alanında 11 ayrı anlaşmaya imza atıldı.
 
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Tıbbi Cihaz Kurumu, Ankara  Şehir Hastanesi, Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve  İnönü Üniversitesi, Özbekistan ile sağlık iş birliği anlaşmalarına imza atan  kurumlar arasında yer aldı.
 
Forumda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Taşkent Tıbbiyat Merkezi  tarafından fahri profesörlük unvanı ve sağlık alanındaki çalışmaları nedeniyle  ödül takdim edildi.
 
Törenin ardından Bakan Koca, beraberindeki heyetle fuar alanındaki  stantları ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.