Türkiye'den Gürcistan'a 100 bin doz kızamık aşısı

AA |  08 Mart 2019 Cuma - 14:53 | Son Güncelleme : 08 03 2019 - 14:53

Sağlık Bakanlığı, kızamık salgını nedeniyle aşı talebinde bulunan Gürcistan'a 100 bin doz aşı gönderdi.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 13 Şubat'ta imzalanan iş birliği  anlaşması kapsamında, Gürcistan'a toplam 100 bin doz KKK (kızamık, kızamıkçık,  kabakulak) aşısı teslim edildi.
 
Ülkedeki kızamık salgını nedeniyle Türkiye'den aşı talebinde bulunan  Gürcistan'a KKK aşıları, soğutuculu treyler ve kamyon ile taşındı. Türkiye  sınırları içerisinde ATS (Aşı Takip Sistemi) ile canlı olarak ısı takibi yapıldı  ve tüm veriler kayıt altına alındı. Soğuk zincir bozulmadan taşınan aşılar, Sarp  Sınır Kapısı'ndan Tiflis'e ulaştırıldı. Aşılar, her bir koli içerisinde bulunan  ısı izleme kartları, donma göstergeleri ile soğuk zincirinin sağlam olduğu  tutanakla tespit edildikten sonra Gürcü yetkililere teslim edildi.
 
 Gürcistan'dan teşekkür mektubu
 
Aşı teslimat sonrası Gürcistan Sağlık Bakanlığı'ndan teşekkür mektubu  geldi. Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe'ye hitaben Gürcü mevkidaşı Zaza  Bokhua tarafından yazılan mektupta, Türkiye'nin bölgede Gürcistan'ın en önemli  ortağı ve destekleyicisi olduğu, her acil durumda Gürcistan'ın yardımına koştuğu  belirtilerek, "Türkiye'ye ülkedeki kızamık salgını nedeniyle artan aşı ihtiyacını  ivedi şekilde karşıladığı için teşekkür ediyoruz." ifadelerine yer verildi.
 
Avrupa'da 1 milyon 82 bin 560 kişi kızamığa yakalandı
 
Açıklamada ayrıca, dünya genelinde artış gösteren kızamık vakalarından  Avrupa ülkelerinin de büyük oranda etkilendiği belirtilerek, son 1 yılda 82 bin  560 kişinin kızamığa yakalandığı, bu sayının, 2016'ya göre 15 kat, 2017'ye göre  ise 3 kat fazla gerçekleştiği bilgisine yer verildi.
 
Bölgede, bu boyutta bir salgın olmasına ve Türkiye'nin doğu-batı geçiş  güzergahında bulunmasına rağmen Türkiye'nin kızamık salgınından aynı ölçüde  etkilenmediği, bunun en önemli sebebinin de salgın risklerinin yakından takip  edilmesi ve tedbirlerin alınması olduğu kaydedildi.
 

ETİKETLER