Türkiye'den ABD'ye sert tepki!

AA |  03 Ağustos 2020 Pazartesi - 10:32 | Son Güncelleme : 03 08 2020 - 11:36

Dışişleri Bakanlığı, "PKK/YPG Terör Örgütü Güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri'nin Yaptığı Duyurulan Petrol Anlaşması ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez" ifadelerini kullandı.


Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'li şirket ve YPG/PKK arasındaki petrol  anlaşmasına tepki. Dışişleri Bakanlığı, YPG/PKK terör örgütü güdümündeki  "Suriye Demokratik Güçleri"nin (SDG) ABD'li bir şirketle yaptığı duyurulan petrol  anlaşmasını, uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne,  birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bir  adım olarak niteleyerek, ABD'nin bu adıma destek vermesinin esefle karşılandığını  ve kabul edilemez olduğunu bildirdi.  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'de SDG adını kullanan  terör örgütü YPG/PKK'nın, Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol  çıkarmak, işlemek ve ticaretini yapmak üzere ABD'de yerleşik "Delta Crescent  Energy LLC" adlı şirketle sözleşme imzaladığının basında yer aldığı belirtildi.
 YPG/PKK terör örgütünün bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına  el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne serdiği  vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:  "Suriye'nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir. ABD'nin  uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve  egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek  vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan  bu tasarruf asla kabul edilemez."