Türkiye'den 20 ülkeye hamsi ihraç edildi

AA |  21 Aralık 2018 Cuma - 11:14 | Son Güncelleme : 21 12 2018 - 11:14

Bu yılın eylül-kasım döneminde Fransa, Belçika ve ABD başta olmak üzere 20 ülkeye 2 milyon 373 bin dolarlık hamsi ihraç edildi. DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, "Hamsinin daha çok katma değer ihtiva eden bir ürün olarak işlenip markalı olarak ihraç edilmesi, ülkemize daha çok döviz girdisi sağlayacaktır" dedi.


Türkiye'den bu yılın eylül-kasım  döneminde Fransa, Belçika ve ABD başta olmak üzere 20 ülkeye hamsi satıldı.  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB)  verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye'den 2018'in eylül-kasım döneminde 20  ülkeye 527 bin 25 kilogram hamsi gönderildi, karşılığında 2 milyon 373 bin 356  dolar gelir sağlandı.
 
Bu dönemdeki hamsi ihracatında 877 bin dolarla Fransa ilk sırada yer  alırken, bu ülkeyi 637 bin dolarla Belçika, 313 bin dolarla Amerika Birleşik  Devletleri izledi.  Doğu Karadeniz'den bu dönemde Almanya ve Amerika Birleşik Devletlerine  77 bin dolarlık hamsi ihraç edildi.
 
"Fiyatlarda düşüşlerin yaşanmasıyla ihracat artmaya başladı" 
 DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, hamsinin  önemli bir ihraç ürünü olduğunu söyledi.    Hamsinin yeni sezonda hava sıcaklığına bağlı olarak istenilen düzeyde  avlanamadığını, bu nedenle fiyatının yüksek seyrettiğini belirten Gürdoğan, bu  durumun da hamsi tüketimini ağırlıklı olarak iç piyasada tuttuğunu ifade etti.   Gürdoğan, son günlerde hava sıcaklıklarının düşmeye başladığına  dikkati çekerek, "Hava sıcaklıklarının düşmesine bağlı olarak hamsi daha fazla  avlanmaya başladı. Buna bağlı olarak da fiyatlarda büyük oranda düşüşler yaşandı.  Fiyatlarda düşüşlerin yaşanmasıyla ihracat artmaya başladı." dedi.
 
 "Yıl sonunu güzel ihracat rakamlarıyla tamamlamayı bekliyoruz"
 
 Hamsinin bölgedeki firmalarda Avrupa standartlarına göre işlendiğine  işaret eden Gürdoğan, "İlimizdeki imalatçı firmalar, tesislerinde işledikleri  hamsileri Avrupa ülkelerine ihraç etmeye başladı. Hamsinin daha çok katma değer  ihtiva eden bir ürün olarak işlenip markalı olarak ihraç edilmesi ülkemize daha  çok döviz girdisi sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
Gürdoğan, imalatçı firmaların bu konuya dikkat etmeleri gerektiğini  vurgulayarak, şunları kaydetti: "Bunun için de imalatçı firmaların hamsiyi ileri derecede işleyip  katma değer katarak marinat, fileto veya yurt dışı piyasalarda talep gören  markalı nihai bir ürün halinde ihraç edilmesine önem vermeleri sektörün bölge  için önemini daha da artıracaktır. Bu kapsamda da imalatçı firmaların bu konuda  özendirilmesi için belli aşamalarda ve özellikle lojistik ayağında  desteklenmeleri gerekiyor."
DKİB olarak da ihracatçıya ellerinden gelen her türlü desteği  sağlayacaklarını belirten Gürdoğan, yıl sonunu güzel ihracat rakamlarıyla  tamamlamayı beklediklerini söyledi.
 

ETİKETLER