Türkiye’de terör yüzde 67 azaldı

19 Ağustos 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 19 08 2018 - 2:30

ABD’de Maryland Üniversitesi’nin araştırmasına göre, dünyada 2016 ve 2017 arasında terör saldırıları ve bu saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin sayısında düşüş yaşandı. Türkiye iki yılda en çok düşüş kaydeden ülkeler arasında


Dünya genelinde terör saldırılarının 2014’te tavan yaptığı hatırlatılan araştırmaya göre, o yıl 17 bin terör saldırısında yaklaşık 45 bin kişi hayatını kaybetti. 2017 yılında dünya genelinde 10 bin 900 terör saldırısı kayda geçerken, bu rakam 2016 yılına göre yüzde 20 düşüş kaydetti.

* 2016’da 34 bin kişi hayatını kaybederken, bu rakam 2017 yılında 26 bin 445’e indi. Bu ölenlerin 8 binini saldırıları düzenleyenler oluşturuyor. 2017’deki en kanlı saldırı, Somali’nin Mogadishu kentinde düzenlenen intihar saldırısında 580 kişinin hayatını kaybetmesiyle meydana geldi,

* Üniversite’nin araştırmasına göre, DEAŞ geçen yıl 7120 kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu iken, Taliban 4925, Somalili El Şabab 1894, Boko Haram ise terör saldırıları sonucu 1577 can aldı.

* Terör saldırısı ve kurbanların sayısının azalmasında DEAŞ’ın geri püskürtülmesi en büyük neden gösterilen araştırmada, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da saldırıların yüzde 38, kurbanlarını sayısının ise yüzde 44 düşüş gösterdiği ifade edildi.

Türkiye’nin kararlı tavrı

Türkiye’de 2016 ve 2017 yılları arasında terör saldırıları yüzde 67 düşüş gösterirken, kurbanların sayısı da yüzde 78 düştü. Uzmanlar Türkiye’nin terör örgütü DEAŞ’a karşı son iki yıl içinde kararlı tavır almasının bu düşüşte önemli faktör oldu yorumunu yapıyor. Araştırmaya göre, PKK’nın geçen yıl 159 saldırısı sonucu 190 kişi hayatını kaybetti. Araştırma PKK’nın saldırılarında bir önceki yıla oranla yüzde 58, kurbanların sayısında da yüzde yüzde 75 düşüş olduğunu gösteriyor. Yine Amerikan Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, Batı Avrupa’da 2016 yılına oranla 2017 yılında terör saldırılarının az da olsa yüzde 7 artarak 291’e çıktığını, terör kurbanları sayısının ise 238’den yüzde 65 düşüşle 83’e indiğini ortaya koydu. 2017 yılında Fransa’da 20, İngiltere’de 17 terör saldırısının önüne geçildiği yetkililerce açıklanmıştı.

4 operasyonda 13 PKK’lı öldürüldü

Hakkari’nin Yüksekova ve Kırıkdağ kırsalında 3, Irak’ın kuzeyindeki Hakurk, Zap ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekatlarında 5 etkisiz hale getirildi. Teröristlerin saldırı hazırlığında olduğu belirlendi. Şırnak yakınlarındaki Cudi Dağı bölgesinde düzenlenen yakın hava destekli operasyonda ise, PKK’lı 5 terörist öldürüldü. Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “18.08.2018 tarihinde Şırnak ili Cudi Dağı Navser (Boyunyaka) bölgesinde, İHA ile tespit edilen bir grup bölücü terör örgütü mensubuna karşı gerçekleştirilen yakın hava destekli operasyonu sonuncunda 5 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede operasyona devam edilmektedir” denildi.

Münbiç’te ortak devriye zamanı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Amerikalı askeri personelin Münbiç yakınlarında Türkiye ile yürütülmesi planlanan ortak devriye görevi için Türk askerlerine üç gün içinde eğitim vermeye başlayacaklarını açıkladı. Mattis uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, eğitimlerin ne zaman başlayacağı sorusuna, “72 saat içinde diyebiliriz. Çok yakında, belki daha da yakında olabilir” yanıtın verdi. Mattis, Amerikan ordusuna ait takım ve teçhizatın; eğitimleri verecek yetkililerle birlikte şu anda Türkiye’de olduğunu da belirtti.

Bakan Akar teyit etti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’li meslektaşı Mattis’in ‘Münbiç’te ortak devriye’ açıklamasını teyit etti. Münbiç yol haritası ve güvenlik prensipleri doğrultusunda, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için icra edilen faaliyetlere planlandığı şekilde devam edildiğini belirten Akar, şunları söyledi: Bu çerçevede, müteakip safhada başlaması planlanan müşterek  devriye faaliyetlerine yönelik olarak her iki ülkenin Silahlı Kuvvetleri  unsurları arasındaki ortak eğitimlerin yakın zamanda başlaması öngörülüyor.

ETİKETLER