Türkiye’de Fransız devrimi

METE TANSU / mtansu@gazetevatan.com |  01 Ekim 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 01 10 2018 - 2:30

Fransız PSA Grubu, Türkiye’de yeniden yapılanıyor. Operasyonun başına eski Renault Mais yöneticisini getiren şirket, Opel’de Genel Müdürü değiştirdi, İstanbul’a taşınmaya hız verdi


ALMAN Opel’i 2017’de 1.3 milyar euroya satın alarak Avrupa’nın ikinci büyüğü haline gelen PSA (Peugeot-Citroen) Grubu, büyük önem verdiği Türkiye’de yeniden yapılanıyor. Fransız dev, Peugeot, Citroen, DS Automobiles ve Opel arasında sinerji yaratarak, kârlılığa odaklanmak istiyor. Bu hedefle PSA Grubu ilk olarak Mart 2018’de Türkiye’de Bayraktar Holding tarafından satılan DS markasını, kendi şirketi Peugeot Otomotiv Pazarlama’ya devretti.

Opel Türkiye’nin 2000’de kapattığı ve atıl duran İzmir Torbalı’daki fabrika arazisini satışa çıkarttı. Opel’in İstanbul Maltepe’deki eğitim merkezi, Peugeot ve Citroen’in Samandıra’daki yerine taşındı. Bu kez sıra Opel Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasına geldi. Bu sayede Peugeot, DS ve Opel yönetimlerini tek merkezde toplayıp, pazarlama, satış, reklam, insan kaynakları gibi birimlerde tasarruf sağlanması planlanıyor.

Emeklilik paketi hazır

Türkiye’deki yeniden yapılandırmayı 1 ay önce PSA Türkiye Bölge Direktörlüğü görevine gelen ve ülkemizi çok yakından tanıyan Olivier Cornuaille yönetiyor. Bir dönem Renault Mais’te Pazarlama Direktörü olarak çalışan Cornuaille, Nissan Orta Doğu Bölümü Türkiye Genel Müdürlüğü görevini de yürütmüştü.

Peugeot’nun Kozyatağı’ndaki Genel Müdürlük binasının 15’inci katına yerleşen Cornuaille, ayağının tozuyla Peugeot ve Opel yöneticileriyle toplantılar yaptı. Ayrıca bir diğer PSA markası Citroen’in Türkiye distribütörü Bayraktar Holding’le bir araya geldi. Cornuaille, Opel’in performansını yükseltmek için 12 yıldır Opel Türkiye’nin Genel Müdürlük koltuğunda oturan Özcan Keklik’in yerine Doğuş Oto Maslak’ın Genel Müdürü Çağrı Öztaş’ı getirdi. Opel Türkiye’nin İstanbul’a taşınması da hız kazandı. Merkezin en erken Kasım en geç Şubat 2019’da  İstanbul’a gelmesi hedefleniyor. Bu süreçte İstanbul’a gelmeyi kabul etmeyen Opel çalışanlarına cazip emeklilik paketi hazırlandı. Özetle Fransızlar Türkiye’de sessiz sedasız devrim yaptı... 

 

 

 

ETİKETLER