Türkiye'de demokrasi nöbeti devam ediyor

30 Temmuz 2016 Cumartesi - 22:59 | Son Güncelleme : 31 07 2016 - 2:27

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere diğer illerimizde demokrasi nöbetleri sürüyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlarda hız kesmeden devam eden demokrasi nöbetleriyle ilgili olarak açıklamada bulundu


ERDOĞAN'DAN DEMOKRASİ NÖBETİ AÇIKLAMASI
 
"YAŞ bitti. Bununla birlikte 48 saat içinde tüm komuta kademesi devir teslim işlemini bitirecek. Bundan önce 30 Ağustos devir teslim günüydü. bugün Jandarma ile ilgili olanı da yaptık. Yarından itibaren görevime gideceğim diyen komutanlar var. Onlar da48 saat içinde görevlerine gelmiş olacak. Bu defa bu süre önemli. Ben bu akşam Sayın Başbakan ile görüşecektim. Biz bu demokrasi nöbetini önümüzdeki hafta pazar günü Yenikapı'da farklı bir şekilde ele alalım. Taçlandıralım. Silahlı kuvvetlerimiz, komuta kadememiz, sanatçılarımız, siyasi partilerin lider kadrolarını da davet edelim. Böylece tüm Türkiye'ye mesajımızı hep birlikte verelim. Normalleşme sürecini de başlatalım.
 
 
MİLLET EKONOMİYE DE EL KOYDU
 
Olayın olduğu gün yastık altından 2 buçuk milyar dolar çıktı. Onlar farklı beklenti içinde ama güçlenmeye devam ediyoruz. Aslında millet sadece darbenin karşısında durmadı. Millet ekonomiye de el koydu. 140 milyar dolar gibi yastık altı kaynağın da olduğu söylenenler arasında. Böyle bir kaynak varsa bu kaynağın değerlendirilmesi de çok önemli. Şimdi kamu fonu oluşturulacak. Bu fon içinde özelleştirmede olan kaynakları tutun da devletin içindeki kaynakların bu fona aktarılması için.
 
İSTANBUL
 
Taksim
 
İstanbulluların Taksim Meydanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kısıklı’daki evinin önü ve Saraçhane’deki İBB binası önü olmak üzere birçok meydanda "Demokrasi nöbeti" devam ediyor.  
 
 
Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "sokağa çıkın" çağrısı üzerine vatandaşlar meydanları doldurmaya devam ediyor. Darbe girişimine tepki gösteren binlerce İstanbullu akşam saatlerinden itibaren Taksim Meydanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Üsküdar Kısıklı’daki evinin önü ve Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Binasının önü başta olmak üzere birçok ilçe meydanına akın etti.
 
Meydanlarda toplanan binlerce vatandaş, sloganlar atarak, çalınan marşlara ve şarkılara eşlik etti. Ay yıldızlı Türk Bayrağı’nı taşıyan vatandaşlar meşaleler yakarak darbe girişimine tepkilerini dile getirdi.
 
Kasımpaşa
 
Rizeliler, Kasımpaşa'dan Taksim'e yürüyerek Fetullahçı  Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etti. 
 
Beyoğlu Rizeliler Derneği'nin ev sahipliğinde ve Rize Dernekler  Federasyonu'nun katkılarıyla, Kasımpaşa İskele Meydanı'nda bir araya gelen  vatandaşlar, "Asla Yalnız Yürümeyeceksin Büyük Usta", Başkomutanın Yanındayız  Milli İrade İçin Yürüyoruz" pankartları ve Türk bayrakları taşıdı. Burada Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.
 
Sultangazi
 
Sultangazi'deki Baştabya Kışlası önünde kurulan demokrasi çadırına, AK  Parti İstanbul milletvekilleri Harun Karaca ile Halis Dalkılıç, Sultangazi  Belediye Başkanı Cahit Altunay, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş  adamları da gelerek kalabalığa destek verdi.
 
Kuran-ı Kerim okunan demokrasi nöbetinde, vatandaşlar, sloganlar  atarak darbe girişiminde bulunanlara tepki gösterdi.
 
ANKARA
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki için toplanan vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresindeki demokrasi nöbetini sürdürdü.
 
 
BURSA
 
Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe  girişiminin ardından vatandaşlar tarafından başlatılan demokrasi nöbeti sürüyor. 
 
Şehreküstü semtindeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda Türk  bayraklarıyla toplanan binlerce kişi, FETÖ ve elebaşı Fetullah Gülen aleyhine  slogan attı. Bazı vatandaşlar ise Türk bayraklarıyla süsledikleri araçlarıyla  konvoy oluşturdu.
 
Meydan ve çevresindeki yeşil alanlarda nöbete devam eden katılımcılar,  alana kurulan dev ekranlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı  yayınlanan açıklamalarını izledi. Vatandaşlar daha sonra Kur'an-ı Kerim  tilavetini dinleyerek, darbe girişiminde şehit olanlar için dua etti.
 
 
 
KASTAMONU
 
Kastamonu'da vatandaşların, Fetullahçı Terör  Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine karşı "demokrasi nöbeti" sürüyor. 
 
Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar,  sloganlar atarak darbe girişiminde bulunanlara tepki gösterdi.
 
Meydanda kurulan dev ekrandan 15 Temmuz gecesi yaşananların  anlatıldığı slayt gösterisini izleyen vatandaşlar, darbe girişimi sırasında  hayatını kaybeden ve yaralananlar için dua etti.
 
Vatandaşların, yanlarında getirdikleri çocuklarını alanda uyuttuğu  görüldü.
 
Nöbet tutan vatandaşlara, Kastamonu Belediyesi tarafından su ve çay  ikram edildi.
 
 
 
HATAY
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi,  Hatay'da protesto edildi. 
 
Antakya DSİ Parkı'nda Kuran-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi,  semazen gösterisi yapıldı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir TV programındaki konuşması,  alandaki ekrandan vatandaşlara izletilirken, Antakya Belediyesi ve Türk Kızılayı  tarafından çay, çorba ve su dağıtıldı.
 
Katılımcılar FETÖ terör örgütü aleyhinde slogan attı.
 
 
 
SİVAS
 
SİVAS’ta, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının 15 Temmuz gerçekleştirdiği darbe girişiminin ardından başlatılan demokrasi nöbeti bugün de devam etti.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) içerisinde bulunan FETÖ mensubu bir grup askerin gerçekleştirdiği darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıkan Sivas halkı demokrasi nöbetini 16’ıncı gününde de sürdürdü. Yaklaşık 10 bin kişi, Valilik binası önünde toplanırken, Kur’an’ı Kerim okunmasının ardından darbe girişiminde hayatı kaybedenler için dua edildi. Vatandaşlar FETÖ’ye tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise sevgi gösterilerinde bulundu. Kent meydanına çadır kuran vatandaşlar demokrasi nöbetini sürdürdü.
 
ORDU
 
Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla darbe girişimini protesto etmeyi sürdürdü.
 
Din görevlileri, yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için Kur'an-ı  Kerim okudu, dua etti. Kurulan ekrandan darbe girişimine ilişkin görüntülerin  yansıtıldığı protestoda, mehter takımı da gösteri sundu.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, burada yaptığı konuşmada,  meydanları boş bırakmayan Ordululara teşekkür etti.
 
Doğu ve Güneydoğu'daki terör olaylarına değinen Yılmaz, şehit  haberleri karşısında üzüntü duyduklarını dile getirdi.
 
Türk milletinin günlerdir meydanlarda gösterdiği mücadeleyle tarih  yazdığını ifade eden Yılmaz, bu durumun her millete nasip olmayacağını söyledi.
 
Yılmaz, 15 Temmuz'da vatanına sahip çıkmak için canını feda eden  şehitlerle ilgili bir düzenleme yapıldığına işaret ederek, "Demokrasi için şehit  olan kardeşlerimiz, Türkiye'de şehit olan polis ve askerlerimizle aynı haklara  sahip olacak." dedi.
 
Türkiye'ye yapılmak istenen kalleş saldırının karşılıksız  kalmayacağını vurgulayan Yılmaz, "Vatan, millet ve bayrak sevgisi olduğu sürece  kimse bizi mağlup edemeyecek. Allah, bu ülkede birliğimizi daim etsin."  ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan atan vatandaşların  alandaki bekleyişi devam ediyor.
 
Öte yandan, Ordu Şoförler ve Otomobilciler Odası demokrasi nöbetine  destek vererek Altınordu ilçesinde yürüyüş düzenledi.
 
SAMSUN
 
Samsun'un Havza ilçesinde çiftçiler, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki için 100 traktörle demokrasi konvoyu  oluşturdu. 
 
Havza ilçesinde, darbe girişiminin ardından başlatılan demokrasi  nöbeti devam ediyor. Darbe girişimine tepki göstermek amacıyla ellerinde  bayraklarla Kevser Cami önünde bir araya gelen vatandaşlar, FETÖ aleyhine slogan  atıp, tekbir getirdi. Kur'an-ı Kerim okunan demokrasi nöbetinde, darbe girişimi  sırasında hayatını kaybedenler için dua edildi.
 
Havza Muhtarlar Derneği tarafından darbe girişimine tepki amacıyla  traktörlerle demokrasi konvoyu düzenlendi. Türk bayrakları asılan traktörlerle  Havza Belediyesi önünde toplanan çiftçiler, ilçe merkezinde tur attı. Havza  Kaymakamı Alper Tanrısever ve Havza Belediye Başkanı Murat İkiz de traktörlere  binerek konvoya katıldı. Bazı vatandaşlar da özel araçlarıyla konvoya eşlik etti.
 
GİRESUN
 
Giresun'da vatandaşlar Atatürk Meydanı'nda ellerinde Türk  bayraklarıyla demokrasi nöbetini sürdürüyor.
 
Kentteki çeşitli sivil toplum kuruluşları da kurdukları çadırlarda  demokrasi nöbeti tutuyor.
 
AK Parti Giresun İl Başkanlığının desteğiyle sosyolog Ebubekir  Çavuşoğlu tarafından derlenen 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı direnen  vatandaşların fotoğraflarının yer aldığı meydandaki sergi de ilgi görüyor.
 
 
 
ÇANAKKALE
 
Çanakkale'de, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe  girişimine karşı vatandaşların "demokrasi nöbeti" devam ediyor. 
 
İskele Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla  slogan atarak, darbe girişimine tepki gösterdi.
 
Şehitler için saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı okuyan  vatandaşlara, hayırseverler tarafından pilav, ayran, lokma ve su ikram edildi.
 
Alanda Türk Kızılayı tarafından kurulan stantta kan bağışı alındı.
 
Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, İskele Meydanı'na getirdiği bir  kamyon şeftaliyi vatandaşlara dağıttı.
 
Demokrasi nöbetine katılan 84 yaşındaki Sadettin Sürücü, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesinden bu yana alanlara geldiğini söyledi.
 
Darbe girişiminin çok sayıda kişinin canını yaktığını ifade eden  Sürücü, eşiyle birlikte alanlarda olmaya devam edeceğini dile getirdi.
 
Şaziye Sürücü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Evlerinize  dönebilirsiniz" diyene kadar her akşam nöbete geleceğini belirtti.
 
Mine Söylemez de eşi ve çocuklarıyla nöbete katıldığını anlatarak,  herkesi demokrasiye ve vatana sahip çıkmaya çağırdı.
 
Lapseki ilçesinden gelen Nazmiye Demir, 15 Temmuz'un Türkiye için  dönüm noktası olduğunu söyledi.
 
Darbe girişiminin "büyük Türkiye" olma yolunda ilerlemeyi  engelleyemediğine dikkati çeken Demir, Türk milletinin desteğinin önemini  vurguladı.
 
 
 
MERSİN
 
Mersin'de vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ)  darbe girişimine karşı "demokrasi nöbeti"ne devam ediyor. 
 
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, alana kurulan ekrandan,  bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ı dinledi.
 
Alandaki vatandaşlara, çeşitli ikramlarda bulunuldu.
 
Öte yandan, bazı vatandaşlar, araçlarına astıkları Türk bayraklarıyla  şehir turu atarak, darbe girişimine tepki gösterdi.
 
KÜTAHYA
 
Kütahya'da vatandaşlar, kentin çeşitli noktalarından araçlarla ve yaya  olarak ellerinde Türk bayraklarıyla Zafer Meydanı'na gitti.
 
Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, yaptığı konuşmada, ruhu,  bedeni ve aklını satmış, memleketin tertemiz çocuklarını kendi ikballeri uğruna  kandırmış ve satılmış ruhların, demokrasi, milli kurumlar ve en önemlisi de  ülkenin imajına büyük darbe vurduğunu söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlı duruşu ve milletin  demokrasiye bağlılık iradesiyle darbe girişiminin püskürtüldüğünü anlatan Yılmaz,  şöyle konuştu:
 
"Bunların düştükleri durumu hep beraber izliyoruz. Bunlarda hiç  haysiyet, şeref, vakar yok. Bunların elebaşları Amerika'ya ve Avrupa'ya 'Ne olur  beni teslim etmeyin, ben sizdenim' derken, yerli uşakları ve iş birlikçilerinin  bazıları Yunanistan'a kaçıyor. Bazıları namusu olan silahlarını bırakıp,  menfezlere sığınıyor. Azıcık onur kırıntısı olanların birkaçı da 'Eşime söyleyin  beni boşasın, çocuklarım soyadlarını değiştirsin' diyebiliyor."
 
Tavşanlı ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar da  sloganlarla FETÖ'yü protesto etti.
 
Simav ilçesinde ise şehitler için toplu olarak dua edildi.
 
Hisarcık ilçesinde de darbe girişiminin başarısız olması nedeniyle  topluca şükür kurbanları kesildi.
 
BİLECİK
 
Bilecik'te Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar,  "demokrasi nöbeti"nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan attı.
 
Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlar, şarkı ve  şiirlere eşlik etti.
 
Hafızlar tarafından Kur'an-ı Kerim okundu ve şehitler için dua edildi.
 
KONYA
 
Konya'daki Mevlana Meydanı'nda ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan  vatandaşlar, sloganlar atarak darbe girişimine tepki gösterdi.
 
Alana konvoy halinde traktörleriyle gelen çiftçiler, renkli görüntüler  oluşturdu.
 
AKSARAY
 
Aksaray'da ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla kent meydanını  dolduran vatandaşlar, çeşitli sloganlar attı.
 
Kur'an-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu etkinlikte, belediye tarafından  vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.
 
Vatandaşlar, burada, televizyon kanalında canlı yayına katılan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını dinledi.
 
Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, programda yaptığı  konuşmada, milletin, meydanları doldurarak darbe girişiminde bulunanlara en güzel  cevabı verdiğini söyledi.
 
Bugün de meydanlara çıktıklarını dile getiren Yazgı, "Rabb'im hiçbir  zaman birliğimizi bozmasın. Hiç kimse bu milletin anında sokağa inip, devletine  sahip çıkacağını hesaplayamadı. Bizler bu birlikteliği sağladığımız sürece hiç  kimse bizi yenemeyecek." dedi.
 
SAKARYA
 
Sakarya ve Zonguldak'ta Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan "demokrasi nöbeti" devam  ediyor. 
 
Sakarya'da, ellerinde Türk bayraklarıyla Demokrasi Meydanı'nda  toplanan vatandaşlar, darbeciler ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen aleyhine slogan  attı.
 
ZONGULDAK
 
Zonguldak'ta da FETÖ darbe girişimine tepki, "Demokrasi ve Milli  İradeye Saygı Mitingi" ile sürüyor.
 
Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde ellerinde Türk bayrakları  bulunan vatandaşlar, alanda kurulan dev ekrandan haberleri izleyerek gelişmeleri  takip etti.
 
Öte yandan çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından vatandaşlara  içerek ve nohutlu pilav ikram edildi.
 
Bu arada vatandaşlar, özel bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayınlanan açıklamalarını da takip etti.
 
Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayrakları ile FETÖ aleyhine sloganlar  atarak, hükumete ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteklerini dile  getirdi.
 
Anıt önünde şehitler için Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından darbe  girişiminde hayatını kaybedenler ve yaralananlar için dua edildi.
 
KIRKLARELİ
 
Kırklareli'nde vatandaşların Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı "demokrasi nöbeti" devam ediyor. 
 
Vilayet Meydanı'ndaki  demokrasi nöbetinde vatandaşlar, ellerinde Türk  bayraklarıyla çeşitli sloganlar attı.
 
Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz,  AK Parti İl Başkanı Alper Çiler, Merkez İlçe Başkanı Kayhan Türköz de meydana  geldi.
 
Protokol üyeleri ile vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın bir televizyon kanalında katıldığı programı izledi.
 
OSMANİYE
 
Osmaniye'de vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütünün  (FETÖ) darbe girişimine karşı "demokrasi nöbeti"ne devam ediyor. 
 
Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, sloganlar atarak darbe  girişimine tepki gösterdi.
 
Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim  okundu, dualar edildi.
 
Vatandaşlar, meydana kurulun ekrandan, televizyon kanalında canlı  yayına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını dinledi.
 
KAYSERİ
 
Kayseri'de, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'nda  toplanan ve FETÖ aleyhinde slogan atan vatandaşlar, darbecilere idam cezası  istedi.
 
Bazı sürücüler, Türk bayraklarıyla süsledikleri araçlarıyla korna  çalıp tur atarak demokrasi nöbetindeki vatandaşlara destek verdi.
 
NİĞDE
 
Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Belediyespor Futbol takımı  oyuncuları ve vatandaşlar, mehteran takımı eşliğinde Bankalar Caddesi'nden  Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.
 
NEVŞEHİR
 
Nevşehir’de vatandaşlar, Diriliş Meydanı’nda bir araya geldi.
 
Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduran vatandaşlar, din  görevlilerinin Kur’an-ı Kerim tilavetini dinledi.
 
KIRIKKALE
 
Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'nı akşam saatlerinden itibaren dolduran  vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla demokrasi nöbetine devam etti.
 
Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dua edildi.
 
Öte yandan Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz ve Belediye Başkanı Mehmet  Saygılı, Bahşılı ilçesinde demokrasi nöbetindeki vatandaşları ziyaret etti.
 
YOZGAT
 
Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlar, darbe girişimine tepki  göstererek "demokrasi nöbeti"ni sürdürdü.
 
Demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ATV-A  Haber ortak yayınındaki röportajını meydana kurulan dev ekranda izledi.
 
KIRŞEHİR
 
Kırşehir'de Cacabey Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, mehteran  takımının seslendirdiği kahramanlık marşlarına eşlik etti.
 
Kırşehir İmam Hatip Mezunları Derneğinin 15 Temmuz'daki FETÖ’nün darbe  girişiminde şehit olanlar ve tüm şehitler için okuttuğu hatmin duası yapıldı.
 
Kırşehir Özel İdaresi, meydandaki vatandaşlara simit ve ayran dağıttı.
 
AFYONKARAHİSAR
 
Afyonkarahisar'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) darbe girişimine karşı demokrasi nöbeti devam ediyor. 
 
Anıtpark önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ile  FETÖ karşıtı slogan attı.
 
Kalabalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı yayınlanan  açıklamalarını ekranlardan izledi.
 
Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, İl Genel Meclisi Başkanı Salih  Sel, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AK Parti  Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven ve STK temsilcileri demokrasi  nöbetine destek verdi.
 

ETİKETLER

Demokrasi nöbeti