Türkiye’de 1 milyon ev tatil için kiralanıyor

Burak Kara / bkara@gazetevatan.com |  10 Ağustos 2014 Pazar - 0:00 | Son Güncelleme : 10 08 2014 - 0:00


Ülkemizde yeni tatil trendi villa kiralamak. TÜRSAB Ev Turizmi Komitesi Başkanı Mücella Tarhan Türkiye’de yılda 1 milyon kişinin villa kiraladığını belirterek, en çok talebin kimseye görünmek istemeyen muhafazakar kesim ile üstsüz güneşlenmek isteyen Ruslar’dan geldiğini söylüyor. Villa kiraları ise günlük 6 bin 500 ile 250 TL arasında değişiyor...

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Ev Turizmi Komitesi Başkanı Mücella Tarhan, Türklerin otel ya da tatil köyleri dışında korunaklı villalarda tatil yapmaya başladığı söyledi. Özellikle muhafazakâr kesimden bu tarz tatile yoğun talep olduğunu belirten Tarhan, “Son dönemin trendi tatil bölgelerinde villa kiralamak. Kiralanan evler dayalı döşeli. Tıpkı otelde konaklar gibi kiraladıkları bir sistem. Turistler normal kendi evlerine geliyor gibi tatillerini yapıyorlar. Beş günden az olmamak kaydıyla konaklıyorlar. Değişik kategoride evler var, denize uzak, havuzlu, denizin yanında havuzsuz. Muhafazakarlar ya da gözlerden uzak olmak isteyenler için korunaklı villalar. Site içerisinde ortak havuzlu evler de var” diyor.

Tatil için ev takası da yapılıyor

Ev değiş tokuşu yapılan HomeExchange.com sitesinin 54 bin üyesi arasında yaptığı araştırmanın sonucu da tatillerde özel ev ya da villaların tercih edildiğini ortaya koyuyor. Araştırmada uluslararası değiş tokuş seçeneklerinin çoğaldığını, üyelerin konforu aradığını ve evcil hayvanları kabul eden konaklamaları tercih ettiklerini gösteriyor. Son bir yılda tatil için ev takası yapan sitenin yüzde 17.5 büyüdüğü ve özellikle aralarında Türkiye’nin de olduğu, İspanya, Fransa, İtalya, Danimarka, Amerika gbi ülkelerde her yıl binlerce ailenin ev değişimi yapıp tatil alışkanlıklarını değiştirdiğini ortaya koyuyor. HomeExchange.com’da tatil anlayışı ev değiş tokuşu ile sınırlanmıyor. Yapılan araştırmaya göre üyeler evleriyle birlikte araba, tekne, bisiklet, surf, kayak gibi spor malzemelerini de değiş tokuş etmeyi istiyor. Üyeler ayrıca birbirlerine üye oldukları spor külüplerine de geçici üyelik sağlıyorlar. Üyelerinden yüzde 25’i değiş tokuşlarına evcil hayvanları da dahil ediyor. Değiş tokuşlarda evcil hayvanların boyu ya da kilosu otellerdeki gibi sınırlanmıyor.

Evin gibi rahat

Tarhan, butik otel ya da pansiyonun bir işletme olduğunu ev kiralamanın ise her şeyden farklı olduğunu söylüyor. “Evde kendi anahtarınız sizin elinizde. Siz evinize girer gibi istediğiniz saatte girip çıkıyorsunuz. Özgürlük ve rahatlık var. Kahvaltı saati yok, saatlere bağımlı kalmadan istediğiniz saatte istediğinizi yapıyorsunuz” diyor.

Türkiye’de 1200 villa kiralık

Türkiye’de villadatatil.com sitesi, yerli ve yabancı turistler için Türkiye’nin birçok bölgesinde tatil için villa kiralıyor. Avrupa’da çok yaygın olan “villada tatil” kavramını 10 yıl önce Türkiye ile tanıştıran Tarhan’ın portföyünde 35 bin ev var. Bunların çoğu Avrupa’da. Türkiye’de ise Foça’dan Alanya’ya kadar olan Ege ve Akdeniz sahil şeridinde haftalık kiralamaya uygun 1200 villa bulunuyor. Bu villaları her şey dahil konseptinden sıkılan kesimin tercih ettiğini belirten Tarhan; villada tatil ile beş kişilik bir aile için günlük ev kiralama bedelinin ortalama 250 TL olduğunu söylüyor. Bir başka deyişle kişi başına hesaplandığında ise tatilin günlüğü 50 TL’ye geliyor. Tarhan, Avrupa’da 42 milyon kişi, tatile çıkan her 4 kişiden biri ev turizmini tercih ettiğini belirtiyor. villadatatil.com’da ise biz içerikten de sorumluyuz. Evlere önceden gidiyoruz tek tek bakıyoruz inceliyoruz. Tatilci sitede ne gördüyse öyle bir evde kalıyor. Hayal kırıklığı yaşamıyor bu nedenle” diyor.

Antalya ev turizmine yatkın değil

Antalya’nın geçmişi ev turizmine yatkın değil halk yazın yaylalara çıkar. Antalya’da dağ yayla bçlgelerinde ev turizmi gelişmiş durumda, ama sahil şeridinde çok kiralık ev yok.

Çeşme’de villalar sezonluk kiralanıyor

Çeşme ev turizmine uygun bir bölge değil çünkü İzmir halkı evlerinde kendi kalır bu nedenle o bölgede haftalı kiralık ev bulmak biraz daha zor. Daha çok sezonluk kiralanıyor.

Çocuklu ailelerin tercihi

Bir rezervasyonda yaklaşık 4,9 kişi geliyor. Ortalama konaklama 10 gün. Ağırlıklı çocuklu aileler yüzde 65, orta yaş ve üzeri gruplar yüzde 15, gerisi ise orta gelirli ve çocuksuz genç çiftler.

Muhafazakarlar ve çıplak Ruslar için ideal

Tarhan muhafazakarların tercihinin özellikle havuzu dışarıdan görünmeyen evler olduğunu vurguluyor. Tesettürlü çiftler tatillerini birarada geçirmek istiyor, bunun bir nedeni de tesettür otellerinde çiftlerin tatillerini ayrı ayrı geçiriyor olması. Bize gelen herkes, ‘Ben eşimle birlikte havuza girmek istiyorum’ diyor. Muhafazakarlar bölgenin nerede olduğuna önem vermiyor onlar için amaç ailesiyle gözlerden uzak tatilini geçirmek.” Havuzu dışarıdan görünmeyen evleri Rus turistlerin de tercih ettiğini belirten Tarhan, “Bir hafta önce çırılçıplak dolaşan Ruslar ayrılınca, yerine muhafazakar misafirlerimiz geliyor” diyor. Tarhan Yalova, Sapanca, Armutlu ve Trabzon bölgelerini Arap turistlerin tercih ettiğini söylüyor.

Barış gelince Güneydoğu’da turizm patlar

Mücella Tarhan “Güneydoğu Anadolu’da malesef süreçten dolayı batıdaki insan tatilini doğuda yapmak istemiyor. Bu bölgelerde de evler açacağız. Ama barışın gelmesi gerekiyor. Turizm barış sektörüdür, barışı turizm getirir. Yunanistan ile bunu kırdık binlerce Türk Yunanistan’a tatile gidiyor artık. Barış ile Güneydoğu kültür turzimi cenneti olur. Evde o bölgenin kültürünü ve yaşamı öğrenirsiniz, ev turizmi bu nedenle önemli özellikle Güneydoğu’da evde kalıp o insanların yüreğine dokunmak lazım. Anadolu insanını evlerini kiralamakta zorlanıyoruz. ‘Evimizde misafir edeceğiz bir de para mı alacağız’ diyorlar. Bir sektör ya da ticaret algısı henüz yok. ‘Tanrı misafiri’ diyerek kapısını açan çok ama bu turizm ve bunu öğretmemiz lazım."

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep