Türkiye dahil 50'den fazla ülkeden Hindistan'a çağrı

AA |  10 Eylül 2019 Salı - 21:32 | Son Güncelleme : 11 09 2019 - 1:00

BM'de Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 50'den fazla ülke, Cammu Keşmir'deki insan hakları ihlallerini durdurması için Hindistan'a çağrıda bulundu.


Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nde  (İHK) Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 50'den fazla ülke, özel statüsü  kaldırılan ve çeşitli kısıtlamalara maruz kalan Cammu Keşmir'deki insan hakları  ihlallerini durdurması için Hindistan'a çağrı yaptı. 
 
İsviçre'deki Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde devam eden  İnsan Hakları Konseyi'nin (İHK) 42'nci oturumunun ikinci gününe Keşmir meselesi  damga vurdu.
 
Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'nin, Keşmir sorununa  ilişkin İHK'de bugün yaptığı uzun konuşmanın ardından bazı ülkeler harekete  geçerek, ortak bir bildiriye imza attı.
 
Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 50'den fazla ülke ve İslam  İşbirliği Teşkilatı'nın hazırladığı ortak bildiride, Hindistan'ın, 5 Ağustos'ta  bölgenin özel statülü yapısını kaldırmasıyla Keşmir'de insan hakları ihlallerinin  görülmeye ve insani durumun kötüleşmeye başladığına dikkat çekildi.
 
Bölgedeki durumun İHK ve insan hakları mekanizmaları açısından  aciliyet arz ettiğinin altı çizilen bildiride, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri  Michelle Bachelet'in, Hindistan'ın bölgedeki son eylemlerinden endişe duyduğu  yönündeki açıklamasının desteklendiği kaydedildi.
 
Hindistan'dan bir dizi talepte bulunuldu
 
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Ofisi'ne sunularak kayıt  altına alınacak ortak bildiride, Keşmir halkının özellikle yaşam, özgürlük ve  temel insan haklarına saygı gösterilmesi ve korunması istendi.
 
Hindistan'ın, Keşmir'de başlattığı sokağa çıkma yasağının derhal  kaldırılması talebinde bulunulan bildiride, iletişim araçlarına uygulanan  kısıtlamaların sona erdirilmesi ve siyasi tutukluların da serbest bırakılması  gerektiği dile getirildi.
 
Bildiride ayrıca Hindistan güçlerinin, Keşmir halkına aşırı güç  kullanmayı derhal durdurması, pelet tabancalarının kullanılmaması, insan hakları  örgütlerine ve uluslararası medyaya engelsiz erişim verilmesi talep edildi.
 
 BM bünyesinde soruşturma komisyonu kurulması çağrısı
 
Hindistan'ın, OHCHR'nin Keşmir raporundaki tavsiyeleri yerine  getirmesi istenilen ortak bildiride, "korkunç" insan hakları ihlallerinin  soruşturulması için BM bünyesinde soruşturma komisyonu kurulması gerektiği  vurgulandı.
 
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet'in, düzenli olarak  Keşmir'deki insan hakları konularını raporlaması talep edilen bildiride, BM  kararları kapsamında Keşmir'de barışçıl bir çözümün desteklendiği belirtildi.
 
Ortak bildiriye, Türkiye'nin yanısıra Çin'in de aralarında bulunduğu  ve 50'den fazla ülke ile İslam İşbirliği Teşkilatı'nın imza koyduğu öğrenildi.
 
Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi'nin, ortak bildiriye ilişkin yarın  detaylı bir açıklamada bulunması bekleniyor.
 
Cammu Keşmir'in özel statüsü kaldırılmıştı
 
Hindistan, anayasanın, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e  ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini, 5 Ağustos'ta iptal ederek, bölgenin özel  statülü yapısını ortadan kaldırmış, Cammu Keşmir'i iki birlik toprağına  ayırmıştı.
 
İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir,  kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların  bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da  içeriyordu.
 
Seçim kampanyası döneminde yaptığı konuşmalarda Cammu Keşmir'in özel  statüsünün kaldırılacağına dair söz veren Narendra Modi liderliğindeki milliyetçi  Hindistan Halk Partisi Hükümeti, bağımsızlık sonrası bölgeye tanınan otonom  yapıyı, verdiği kararla ortadan kaldırmıştı.
 
  
 

ETİKETLER