Türkiye boylamı Iğdır’a kaydırdı karanlıkta işte, okul yolundayız

ESRA CAN SİNAV / VATAN HABER MERKEZİ |  09 Eylül 2016 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 09 09 2016 - 2:30


Hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı kış saati uygulamasının kaldırılması, bu yıldan itibaren yürürlüğe giriyor. Bu hafta açıklanan kararnameyle birlikte 30 Ekim’de saatler 1 saat geri alınmayacak ve yaz saati uygulaması 12 ay boyunca devam edecek.

GÜNDELİK YAŞAM NASIL ETKİLENECEK?

Her yıl Ekim ayında saatlerin bir saat geri alınmasıyla, mesainin tüm Türkiye’de havanın aydınlanmasının ardından başlaması hedefleniyordu. Ancak yaz saatinin sürekli olmasıyla kış aylarında mesai başlangıç saatinin özellikle batı illerinde henüz hava aydınlanmadan gerçekleşmesi gündeme geliyor. Valilikler, bulundukları ilde güneşin doğuş saatine göre mesai saatlerini erkene ya da geçe alma yetkisine sahip. Doğu illerinde mesai 8’de başlarken, Batı’da 9’a kadar sarkması olası.

Şampiyonlar Ligi 2 günde bitecek

Değişiklik, yıllardır bir neredeyse bir markaya dönüşen 21.45 Şampiyonlar Ligi maç başlangıç saatlerini de değiştirecek. Yaz saatinin kalıcı hale gelmesiyle birlikte Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi’ndeki maç başlangıç saatleri de 22.45’e kayacak. Maçların bitişi devre arasıyla birlikte 00.30’a yani bir gün sonraya sarkacak.

Bilgisayar-telefon saatleri

Sabit zaman dilimi uygulamasıyla birlikte eğer elektronik cihazlar otomatik saat ayarlaması yaparsa, kullanıcıların saatleri düzeltmesi gerekecek.

Küresel borsalarla senkron

Saat değişikliği, daha önce Bakanlar Kurulu’na geldiğinde küresel borsalarla senkronun yitirilebileceği ve uluslararası ticari ilişkilerde aksama olabileceği gerekçeleriyle rafa kaldırılmıştı. Kış aylarında Londra - İstanbul arasındaki saat farkı 3’e çıkacağı için, Türkiye’deki bir finansal işlem için son emir saati Londra saatiyle 14.40 olacak.

Uzmanlar ne diyor?

Tasarruf için olumlu hayatı zorlaştıracak

9 Eylül Üniversitesi Coğrafya Bölümü Ana bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Çukur bu uygulamayla birlikte doğunun saat dilimini tüm yıl boyunca ülkenin tamamında kullanılacağını söyledi. Çukur, “Yazın güneş ışınlarının kuzeye daha dik gelmesinden dolayı 13 saattin üzerinde aydınlık yaşanıyor. Doğuda yaşayan insanlar için olumlu bir uygulama olacak. Ama özellikle ülkenin yoğun nüfusunun yaşadığı batıda olumsuz sonuçları olacağını düşünüyorum” dedi. “Okula yeni başlayan öğrenciler için de çok büyük bir uyum sorunu yaratacak. Sabah derse giden bir öğrenci, gün ışığını görmeyeceği için derste adaptasyon problemleri yaşayacak, derslerin verimini düşürecek.Avrupa’yla coğrafi olarak 2 saat olan fark 3 saate çıkacak. Bu da yurt dışı gidiş gelişlerde sıkıntıya sebep olacak”

Enerji tasarrufu için doğru

İstanbul Üniversitesi Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr Barbaros Gönençgil, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tek saat kullanımına geçmesinin enerji tasarrufu yapabilmek açısından doğru bir karar olduğunu söylerken, insanların yeni uygulamaya adaptasyon sürecinde ise sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Kış mevsiminde özellikle sabah erken mesai yapan kişilerin ve öğrencilerin sorunlar yaşayacağını ifade eden Gönençgil, Bir öğrenci sabah ders başı yaptığı zaman hava aydınlanmamış olacak bu da öğrencinin psikolojik olarak güne başlamasını olumsuz etkileyecek” dedi.

ETİKETLER