Türkiye algısını siz düzeltin

04 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 04 08 2018 - 2:30

ABD ile gerilen ilişkilerin gölgesinde 30dev ABD’li firma ile bir araya gelen Bakan Pekcan, firmalardan ABD’de Türkiye algısının doğru yerleşmesi için destek istedi.


Türkiye ile ABD’nin yaşadığı siyasi gerilim ve yaptırım kararlarının gölgesinde TOBB ve ABD Ticaret Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türkiye-ABD İktisadi İlişkileri İstişare Toplantısı” dün TOBB İkiz Kuleler’de yapıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye’de yatırımı bulunan Apple, Boeing, IBM, Microsoft gibi 30 ABD’li firmanın yetkilileri katıldı.
 
ABD’de doğru anlatın
 
Bakan Pekcan, Türkiye’nin, çağdaş bir hukuk devleti geleneği ve güçlü demokrasi kültürü ile hızlı ekonomik büyüme ve kalkınma ivmesini sürdüreceğini belirtti. Genç nüfusu ve dinamik ekonomisiyle Türkiye’nin başta kendi bölgesinde olmak üzere küresel ekonomiye büyük katkılar sunduğunu dile getiren Pekcan, Türkiye’nin iş, ticaret ve yatırımlar bakımından cazip bir ülke olmaya devam ettiğini vurguladı. Pekcan, Türkiye hakkında yurt dışında haksız eleştiri ve dezenformasyon yapılabildiğini ifade ederek, özellikle Türkiye ile iş yapan Amerikalı firmalardan, ülkelerinde Türkiye algısının doğru biçimde yerleşmesi için destek istedi.
 
Ekonomiye zarar verir
 
Pekcan, “Ekonomik temeli olmayan konjonktürel krizlerin Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik iş birliğinin önüne geçmesine müsaade edilmemesi gerekiyor. Türkiye ve ABD arasında ekonomik bir sorun var gibi göstermek, her 2 ülkenin üreticisine, tüketicisine ve ekonomisine zarar verecektir” değerlendirmesinde bulundu.
 
Ekonomik çıkarlar korunur
 
Türk demir-çelik sektörünün ABD’ye bir tehdit oluşturmadığını belirten Bakan Ruhsar Pekcan, bu sektörde iki ülke arasında dengeli bir ticaretin olduğunu kaydetti. Pekcan, farklı ülkelerin Türkiye üzerinden ABD’ye ürün sevkiyatı yapma imkanı olmadığına dikkati çekerek, “Bu çerçevede, ABD demir ve çelik konusunda Türkiye ile ortak hareket etmeli. Türkiye, haksız önlemlerle karşılaştığı sürece uluslararası ticaret hukukundan kaynaklı haklarını kullanarak mütekabiliyet uygulayacaktır ve kendi ekonomik çıkarlarını koruyacaktır” ifadesini kullandı.
 
Sağlam zeminde sürecek
 
Türkiye ekonomisinin büyük fırsatlar sunduğuna işaret eden Ruhsar Pekcan, yeni dönemde ülkenin daha fazla katma değer odaklı, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyona yönelik bir dönüşümden geçeceğini bildirdi. Bu dönüşüm sürecinde, ABD’li firmaların ve ABD sermayesinin önemli roller üstlenebileceğine dikkati çeken Pekcan, “Hali hazırda iki ülke arasında kayda değer bir ticaret ve yatırım ilişkisi bulunuyor. Bu ortaklığın güçlenerek sürmesini arzu ediyoruz. İki ülke ekonomik ilişkileri sağlam zeminde yoluna devam edecektir” dedi.
 

ETİKETLER