Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan: "Evde hayat var' dedik, ne gerekiyorsa yaptık"

AA |  24 Mart 2020 Salı - 14:28 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 14:28

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, corona virüs günlerinde devam eden evde eğitim ve evde iş hayatı için verdikleri destekleri sürdürdüklerin belirterek, "Bizlerin sağlığı için büyük bir özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarına destek vermek amacıyla kendilerine ek data ve konuşma hediye edeceğiz. Sağlık sektöründe görevli Turkcelllilerin hatlarına mevcut paketlerine ek olarak ücretsiz 5GB internet ve 500 dakika konuşma tanımlamak için çalışmalarımıza başladık." açıklamasında bulundu.


Erkan AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada ve Türkiye'de devam  eden Koronavirüs günlerinde, Turkcell olarak yaptıkları çalışmalar ve verdikleri  desteklere ilişkin bilgi verdi.
Dünyanın en güçlü altyapılarından birini bugünler için kurduklarını  belirten Erkan, evde eğitimi, evde iş hayatını kesintisiz devam ettirecek  teknolojilerinin şu an devrede olduğunu, ekosistemi desteklediklerini, bu sayede  de gönül rahatlığıyla "Evde hayat var." diyebildiklerini söyledi.
Erkan, dünyanın bu zor günleri birlik halinde olmakla aşacağına işaret  ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Bugün zengini fakiri, güçlüsü güçsüzü tüm ülkeler büyük bir sınavdan  geçiyor. Covid-19 salgını ile tek başına kimsenin mücadele etme imkanı yok. Bu  bireysel değil, topyekün bir mücadele ve ancak bir araya gelerek bu virüsle  savaşabiliriz. Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde yeni tip koronavirüsüne karşı  alınan etkin ve yerinde önlemler sayesinde virüsü olabildiğince uzun süre  ülkemizden uzak tutmayı başardık.
Hala global bir soruna karşı ulusal bir mücadele veriyoruz, bunu da  devletimizin ve halkımızın birlikte mücadelesi ile yapıyoruz. Bu noktadan sonra  da ancak elbirliği ile bu işin üstesinden gelebiliriz. Dünya ancak birlik olursa  bu günleri aşabilir. Covid-19'un hepimiz için bir dönüm noktası olduğunu  düşünüyorum. Tarihi artık Covid-19 öncesi ve sonrası diye tanımlayacağız uzun bir  süre. Bugün şunu çok net anladık ki, global dünyanın sorunları da global oluyor.  Bir yerde yaşanan sorunları artık görmezden gelemeyiz, çünkü o sorunlar bir  bumerang gibi dönüp dolaşıp herkesi etkiliyor. Bu salgın aslında bunun ne kadar  hızlı ve etkili olabileceğini gösterdi. "
Bu günlerde görülen yardımlaşma ve dayanışma ruhunun yakın gelecekte  daha da artacağını ve her alana yayılacağını dile getiren Erkan, gelecekte ortaya  çıkacak sorunları büyümeden çözme konusunda yeni deneyimlerin ortaya çıkacağını  anlattı.
 
"Turkcell olarak bu altyapıyı bugünler için kurduk"
Türkiye'de her gün milyonlarca kişinin tüm ihtiyaçlarını evlerinden  çıkmadan gerçekleştirdiğine dikkati çeken Erkan, dijitalleşmenin öneminin daha  net ortaya çıktığını aktardı.
Erkan, Turkcell'in sabit ve mobil altyapısı, veri merkezleri ve  dijital servisleriyle hem bireylerin hem de kurumlarımızın yanında olduğunu  belirterek, şunları anlattı:
"Bugün mobilde dünyanın en güçlü altyapılarından birisine sahibiz.  Fiberde yaklaşık 1,5 milyon haneye ışık hızında internet sunuyoruz. Biz bu  altyapıyı bugünler için kurduk. Şebekemizdeki toplam internet trafiğinde yüzde  30'luk bir artış söz konusu. Hatta sabit şebekemizde bazı saatlerde yüzde 80'lik  artış olduğunu görüyoruz. Mobil şebekede taşıdığımız günlük data miktarı 500  terabaytı geçti.
Ayrıca Türkiye'de ilk olan ve mobil şebeke üzerinden fiber hızında  internet sağlayan dijital ev çözümümüz Superbox'ın internet trafiğinde ise bazı  saatlerde yüzde 67'lik artış bulunuyor. Turkcell kullanan müşterilerimizin içi  rahat olsun güçlü altyapımız ve 7/24 esasına uygun olarak çalışan ekiplerimizle  ihtiyaçları olan tüm iletişimi onlara kesintisiz bir şekilde hızlı olarak  sağlıyor ve sağlamaya devam edeceğiz."
 
"Evde kalmak önemli, ancak evde hayatı devam ettirmek de önemli"
Murat Erkan, ekonomik olarak Türkiye'nin bu süreçten başarıyla  çıkacağını dile getirerek, sadece kendilerini düşünmeyip, Türkiye'nin Turkcell'i  olarak ekosistemi desteklemeye özen gösterdiklerini anlattı.
Bu günlerin, şirketlerin, sağlık çalışanlarının, öğretmen ve  öğrencilerin, başta yaşlılar olmak üzere tüm vatandaşların yanında olarak  aşılacağına işaret eden Erkan, şu bilgileri verdi:
"Evde kalmak önemli, ancak evde hayatı devam ettirmek de önemli. Biz  hayatı devam ettirmek adına çok ciddi tedbirler aldık, almaya da devam ediyoruz.  Turkcell olarak evde hayatı kolaylaştırmak, verimli ve keyifli hale getirmek  adına aldığımız önlemlerden biri, öğrenciye öğretmene ek kota uygulaması. Milli  Eğitim Bakanlığımızın uzaktan eğitim uygulamasını duyurmasını takiben Turkcell  olarak EBA altyapısından yararlanacak öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımı için  aylık internet kotasını ikiye katlayarak 6 GB'a çıkardık.
Sabit internet kullanan müşterilerimizin EBA altyapısına doğru  yaptıkları bağlantı hızlarını ise hem indirme hem de yükleme tarafında 100 Mbit'e  yükselterek kesintisiz eğitim için gerekli altyapıyı sunmaya başladık. Yine TV   platformumuzdan velilerimiz ve öğrencilerimizin EBA kanallarına erişebilmeleri  amacıyla gerekli altyapıyı hazırlayarak ilkokul, ortaokul ve lise için ayrı ayrı  kanallar açtık ve bu kanalların hem televizyon hem de mobil cihazlardaki TV   uygulaması üzerinden izlenebilmesini sağladık."
Ayrıca TV  uygulaması üzerinden EBA kanallarında erişecek tüm  müşterilere 10GB ek internet paketi tanımladıklarını bildiren Erkan, tüm bunları  yaparken altyapı tarafında da EBA web sitesine olan erişim kapasitesini 2 katına  yükselttiklerini aktardı.
Erkan, EBA web sitesinde yer alan eğitim videolarını sunucularında  barındıran 3. parti tedarikçiye doğru olan ara bağlantı kapasitesini ise 5 katına  çıkardıklarını dile getirdi.
 
"Olağanüstü şartlarda sadece bireylerin değil, kurumların da  yanındayız"
Murat Erkan, bu olağanüstü şartlarda sadece bireylerin değil,  kurumların da yanında olduklarını bildirdi.
Türkiye'nin en büyük şirketlerinin de içinde olduğu 1600'den fazla  kurumsal müşteriye veri merkezini uzaktan yönetme imkanı sunduklarına işaret eden  Erkan, "Bu sayede şirketler 7-24 kesintisiz hizmet alarak iş sürekliliğini  sağlıyor, mekandan bağımsız olarak sistemlerine erişerek çalışmalarını evden de  sürdürüyor. Aynı zamanda olağan dışı durumlarda alanında uzman Turkcell  mühendisleri tarafından uzaktan destek verilerek saniyeler içerisinde sorunlar  çözülüyor." ifadelerini kullandı.
Müşterilerin yanı sıra çalışanlarının sağlığına verdikleri önemin de  altını çizen Erkan, bunun kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
Erkan, 13 Mart Cuma gününden bu yana 5 bin kişiyi aşan, ekosistemle 8  bine yaklaşan çalışanlarına, Türkiye'nin en geniş katılımlı evden mobil  çalışmasını gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Tüm çalışanlarımız Turkcell şebekesi üzerinden işlerini kesintisiz  olarak, tıpkı ofislerindeymişçesine evlerinden sürdürüyor. Sadece Türkiye'de  değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Belarus ve Ukrayna'daki iştiraklerimizde  görev alan çalışanlarımız da işlerini evlerinden yürütüyor. Yine çağrı  merkezimizde görev yapan çalışanlarımıza da gerekli olan tüm teknik donanımı  sağlayarak evlerinden hizmet vermesini sağladık.
Şüphesiz müşterilerimize kesintisiz hizmet sunmak için gerek şebeke  tarafında gerekse evlerinde internet kullanan müşterilerimizi hizmet vermek üzere  sahada görev yapan fedakar arkadaşlarımız da bulunuyor. Onlar da gelişmelere göre  doktorlarımız tarafından an be an bilgilendiriliyor. Bakanlığımızın belirttiği  her türlü korunma tedbirleri şirketimiz tarafından alınarak görevlerini  sürdürüyorlar."
 
"AVM'lerde yer alan tüm Turkcell mağazalarımızı kapattık"
Turkcell Genel Müdürü Erkan, Koronavirüs salgını ile mücadele  kapsamında alınan tedbirlere ek olarak AVM'lerde yer alan tüm Turkcell  mağazalarımızı kapattıklarını dile getirdi.
AVM mağazalarının dışındaki mağazaların ise müşterilerin acil  ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve  İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen tüm önlemleri alınmış bir şekilde  pazartesi - cumartesi günleri saat 12.00 - 18.00 arasında hizmet vermeye devam  ettiğini söyleyen Erkan, şu bilgileri verdi.
"Bununla birlikte müşterilerimizin işlerini evlerinden de yapmalarına  destek vermek amacıyla Dijital Operatör ve www.turkcell.com.tr uygulamamız ve  çağrı merkezlerimiz üzerinden kesintisiz hizmet sunuyoruz. Ayrıca Turkcell  müşterilerimizin telefonlarındaki şebeke yazısını 'EvdeHayatVar' şeklinde  değiştirerek virüsle mücadeledeki en önemli unsurlardan biri olan evde kalma  konusuna destek veriyoruz. Bu süreçte sosyal medya hesaplarımızdan  müşterilerimize sürekli bilgilendirme yaparak güncel durumla ilgili onların  hayatını kolaylaştıracak bilgileri paylaşıyoruz."
 
"Sağlık çalışanlarımıza 5GB ve 500 dakika konuşma paketi  tanımlayacağız"
Murat Erkan, sağlık çalışanlarına özel uygulamaları kapsamında, halk  sağlığı için büyük bir özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarına destek  vermek amacıyla kendilerine ek data ve konuşma hediye edeceklerini bildirdi.
Bu kapsamda sağlık sektöründe görevli Turkcell'lilerin hatlarına  mevcut paketlerine ek olarak ücretsiz 5GB internet ve 500 dakika konuşma  tanımlamak için çalışmalara başladıklarını duyuran Erkan, şöyle devam etti:
"Devletimizin aldığı önlemlere destek vermek amacıyla yurt dışında  olan müşterilerimizin dünyanın her yerinden Dışişleri Bakanlığımızın 7/24 hizmet  verdiği Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne yapacakları aramaları ücretsiz hale  getirdik. Ayrıca dijital servislerimiz ile hangi operatörün hattını kullanırsa  kullansın evden çalışmaya devam eden tüm vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam  ediyoruz.
Evlerinde bulunanlar Türkiye'nin iletişim ve yaşam platformu BiP  üzerinden yakınlarıyla mesajlaşıp, görüntülü olarak görüşürken, evden çalışmak  durumunda olanlar da toplantılarını 10 kişiye kadar görüntülü konferans imkanı  sunan BiP üzerinden yapabiliyor."
Murat Erkan, TV ve film izlemek isteyenler için TV 'ın, müzikseverler  için fizy'nin, evlerinde geçirdikleri zamanda gazete ve dergi okumak isteyenler  için Dergilik'in yanı sıra, Yaani arama motoru ve paraya veya kredi kartına  dokunmadan tüm ödemelerin güvenli şekilde gerçekleştirilebildiği Paycell  uygulamalarının da tüm operatör kullanıcılarına hizmet verdiğini anımsattı.