Gazetevatan.com » Yazarlar » “İçerdeki Çocuklar”ın yüzünü güldüren anaokulu

“İçerdeki Çocuklar”ın yüzünü güldüren anaokulu

Geçtiğimiz Temmuz ayında haberdar olmuştum “İçerde Çocuk Var” projesinden... Küçücük yüreklere dokunan, onların hayatında kocaman bir pencere açacak olan projeden ilk mutlu haber geldi.


 
Anneleri cezaevinde olduğu için parmaklıklar arasında yaşamak zorunda kalan 0-6 yaş arası çocukların oyun ve eğitim imkanlarının iyileştirilmesi için yaklaşık bir yıl önce başlatılan “İçerde Çocuk Var” projesi ilk meyvesini verdi. Proje kapsamında toplanan bağışlar sayesinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki anaokulu tamamen yenilendi. Artık çocukların rengarenk oyun parkları, kum havuzları, bisiklet parkurları, modern sınıfları ve özgürce koşuşturacakları bir bahçeleri var.
 
Türkiye’deki 8 kadın cezaevinde yaklaşık 5 bin kadın mahkum var. Mahkum anneleriyle birlikte cezaevinde kalmak zorunda olan 0-6 yaş arası çocuk sayısı ise 421… Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı çatısı altında yürütülen, “İçerde Çocuk Var” projesinin amacı, işte bu çocukların hayatına dokunarak geleceğe dair umutlarını yeşertmek. Çocuklara eksiksiz bir anaokulu ortamı oluşturup, özgür bir yaşam alanı yaratmayı hedefleyen proje, ilk günden itibaren her kesimden büyük destek gördü. Özellikle çocuklar ve gençler, “Yuva” yazıp 4528’e SMS atarak projeye bağışta bulunurken, pek çok inşaat şirketi ve anaokulu sahibi de kampanyaya desteğini esirgemedi. Projenin ilk hedefi, 0-6 yaş arası 69 çocuğun yararlandığı Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki anaokulunu yenilemekti. Toplanan bağışlar sayesinde bu hedef gerçekleşti ve artık buradaki çocukların, en iyi anaokullarının sahip olduğu koşullarda bir anaokulları var.
 
Şimdi okulun hem içinde hem de dışında yapılan tadilatlar ile minikler çocukluklarını yaşayacakları bir alana kavuştu. Sınıflar baştan dekore edildi. 
 
İç mekan duvarlarında  farklı renk ve boyutlarda yuvarlaklar yapılarak, çocukların renk ve boyut kavramlarının geliştirilmesi hedeflendi. Dış alandaki tüm zeminler yenilendi, kum havuzu, bisiklet parkuru ve oyun parkı yapıldı. Açık alanda ders yapmaya olanak  sağlayacak alanlar oluşturuldu. Bahçede mevcut ağaçlar korunarak, yeni bitkiler eklendi. Yeşil alanda platformlar yapıldı, küçük bir amfitiyatro bölümü oluşturuldu. Sulama sistemi kuruldu. 
 
Sırada Gebze ve Sivas var 
 
Projenin hedefi Bakırköy’den başlayarak, Türkiye’deki 8 kadın cezaevinde anneleriyle birlikte yaşayan çocukların hepsi için gelişimlerine uygun imkanlara sahip sosyal yaşam alanları yaratmaktı. Dolayısıyla projenin ikinci durağı Gebze ve eş zamanlı olarak Sivas olacak. Sonrasında Kocaeli, Samsun, Denizli, Adana ve Ankara var. Projeyle ilgili detaylı bilgiye www.icerdecocukvar.com sitesinden ulaşabilirsiniz. facebook/icerdecocukvar  twitter/icerdecocukvar
 
ETKİNLİKLER
 
Minik eller eğlenceye doyuyor
 
Finansbank, ‘Minik Eller Büyük Hayaller Platformu’nu çocukların hayal dünyası için ilham kaynağı olacak ve yaratıcılıklarını güçlendirecek farklı projelerle büyütüyor. 
 
Çocuklar, The ZONE by Finansbank’ta, ‘Harika Matematik Sergisi’ni gezip keyifli bir öğrenme yolculuğuna çıkıyor, ardından da The Wolkwagen Arena’daki harika şovu izleyebiliyor.
 
Trump Çocuk Katı’nda atölyeler sürüyor
 
Trump Alışveriş Merkezi, sömestr boyunca birbirinden eğlenceli etkinliklerle çocukları mutlu etmeye devam ediyor. 1-5 Şubat tarihleri arasında saat 14:00 ile 17:00 arasında  özel eğitmenler eşliğinde gerçekleşecek atölye çalışmalarıyla çocuklar, el becerilerini geliştirecek, hem de eğlenecek. Tiyatro oyunları ve çocuk katındaki renkli oyuncaklar da yine çocukları bekliyor!
 
Otizmli çocukların eğitimi artık daha kolay
 
Tohum Otizm Vakfı’nın ilk defa 2011 yılında açtığı otizmli çocukları hayata hazırlamak üzere ailelere, öğrencilere, eğitmen ve uzmanlara yönelik ücretsiz eğitim portalı, kapsamı genişletilerek ve içeriğine 173 yeni video eklenerek yenilendi. ‘tohumotizmvakfı.org.tr’ sitesinin bilgi portalından bugüne dek 15.587 kişi ücretsiz faydalandı.